آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

تحلیل منابع ترافیک ورودی به سایت شما

ترافیک ورودی

شما بعنوان یک وبمستر باید به صورت مستمر و منظم ترافیک ورودی به سایت خود را تحلیل نمایید. در واقع شما باید بدانید که کاربران شما از چه راه هایی وارد سایت شما می شوند. شما از این طریق می توانید میزان بازدهی کمپین های تبلیغاتی (نظیر بنرهای تبلیغاتی و تبلیغات گوگل)، میزان ترافیک ارجاعی از سایت های دیگر و یا ورودی موتورهای جستجو،  میزان ورودی از شبکه های اجتماعی و همچنین وضعیت ترافیک مستقیم وب سایت خود را کنترل نمایید.

ما در این مقاله قصد داریم به بیان انواع روش هایی بپردازیم که یک کاربر اینترنت از طریق آن ها می تواند وارد وبسایت شما شود.

 

تحلیل منابع ترافیک ورودی به سایت شما

 

انواع ترافیک ورودی به سایت ها شامل موارد زیر می باشد:

۱-ترافیک مستقیم یا Direct traffic: این ترافیک مربوط به بازدید کاربرانی است که مستقیماً وارد سایت شما می شوند. یعنی کاربرانی که دامنه شما را در مرورگر تایپ کرده و وارد سایت شما می شوند. این ترافیک معمولاً مربوط به کاربران وفادار سایت شما می باشد که سایت یا کسب و کار شما را از قبل می شناسند. در چند سال اخیر، یکی از فاکتورهای مثبت و تأثیرگذار بر فرایند سئوی وب سایت ها همین آیتم به حساب می آید. چرا که میزان بالای ترافیک مستقیم یک سایت نشان دهنده تعداد بالای مخاطبان و علاقمندان آن سایت می باشد.

۲-ترافیک ارجاعی یا Referral traffic: این ترافیک مربوط به کاربرانیست که لینک صفحات سایت شما را در جایی غیر از موتورهای جستجوی بزرگ (مثل گوگل، یاهو و…) پیدا کرده و با کلیک روی آن وارد سایت شما می شوند. در بیشتر موارد این ترافیک مربوط به بک لینک های شما در سایت های دیگر می باشد. لینک سازی نیز یکی دیگر از عوامل مهم تأثیرگذار بر روی سئو محسوب می شود. هرچند تأثیر این عامل نسبت به سال های گذشته کمی کاهش پیدا کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم که به مقاله زیر مراجعه نمایید:

 

 

۳-ترافیک شبکه های اجتماعی یا Social traffic: ترافیک ورودی از یک شبکه اجتماعی مانند فیس بوک، LinkedIn، توییتر، گوگل پلاس، یا …

طبق تجربه ی شخصی بنده، این نوع ترافیک نیز تأثیر قابل ملاحظه ای بر روی سئوی وب سایت ها دارد. البته اهمیت و اثرگذاری این فاکتور بسته به انواع شبکه های اجتماعی متفاوت است. به طور مثال شبکه های اجتماعی گوگل پلاس، فیس بوک و توییتر از اولویت بالاتری برخوردارند. این فاکتور هم می تواند به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم بر روی سئو تأثیرگذار باشد. تأثیر مستقیم این فاکتور تقریباً مشابه با بک لینک ها می باشد. همچنین شبکه های اجتماعی از طریق ایجاد محبوبیت و افزایش مخاطبان یک وبسایت و در نتیجه افزایش ترافیک مستقیم آن سایت، می توانند به صورت غیر مستقیم بر روی فرایند سئو اثرگذار باشند.

 

۴-ترافیک جستجوی طبیعی یا Organic traffic: این ترافیک مربوط به کاربرانیست که از طریق نتایج موتورهای جستجو وارد سایت شما می شوند. دقت کنید که این ترافیک مربوط به تبلیغات پولی (نظیر تبلیغات گوگل) نمی باشد. بلکه کاملاً وابسته به سئوی طبیعی وب سایت شماست.

 

۵-ترافیک پولی یا Paid search traffic: این ترافیک مربوط به نتایج موتورهای جستجویی است که از طریق تبلیغات پولی یا دیگر پلت فرم های جستجو وارد سایت شما می شوند. به طور مثال اگر کاربری از طریق تبلیغات گوگل (Google AdWords) وارد سایت شما بشود در دسته ی این نوع ترافیک قرار می گیرد. این نوع از ترافیک به صورت مستقیم بر وضعیت سئوی وبسایت ها اثرگذار نمی باشد اما به منظور بازاریابی، برندسازی و افزایش فروش می توان بر روی کاربرانی که بدین شکل (از طریق کلیک بر روی تبلیغات پولی) وارد یک وبسایت می شوند حساب ویژه ای باز کرد.

 

 

۶-ترافیک ایمیلی یا Email traffic: این ترافیک مربوط به کاربرانیست که از درون ایمیل های ارسال شده ی از سوی شما (سرویس های ایمیل مارکتینگ) به ویسایت شما وارد می شوند. این نوع از ترافیک نیز به صورت مستقیم بر روی سئو اثرگذار نمی باشد.

 

 

منابع ترافیک ورودی به سایت ها بسیار متعدد و متنوع هستند. همچنین نوع اثرگذاری هر یک از این موارد کاملاً متفاوت است. شما باید بر اساس استراتژی هایی که برای برندسازی و بازاریابی وب سایت خود در نظر گرفته اید، برای هر کدام از این منابع ترافیکی برنامه ای کاملاً مشخص و مدون داشته باشید.

به طور مثال ترافیک ورودی از تبلیغات پولی به هیچوجه نباید به صفحه اصلی سایت هدایت شود چرا که در این صفحه هیچ پیشنهاد جذابی برای کاربران وجود ندارد. در عوض بهتر است که کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغات پولی وارد صفحه فرود وب سایت شما شوند.

 

 

همانطور که گفته شد، آنالیز منابع ترافیک ورودی به سایت شما بسیار مهم است و لازم است که شما به صورت مستمر تغییرات بوجود آمده در ترافیک ورودی را زیر نظر داشته باشید.

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط