آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

تبلیغات گوگل روشی نسبتاً گران اما موثر در بازاریابی اینترنتی

تبلیغات گوگلتبلیغات گوگل (Google Adwords) یکی از ابزارهای بسیار موثر در برندسازی و بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. این روش در چند سال گذشته با فراز و نشیب های زیادی در کشور ما مواجه بوده است. این فراز و نشیب ها حاصل تحریم گاه و بیگاه شرکت های پارتنر گوگل در ایران و بعضاً از دسترس خارج شدن تبلیغات این شرکت ها می باشد. تبلیغات گوگل نسبت به روش های دیگر بازاریابی اینترنتی مزایای بسیاری دارد که در این مقاله به بیان آنها می پردازیم.

تبلیغات گوگل روشی نسبتاً گران اما موثر در بازاریابی اینترنتی

هرچند تبلیغات در گوگل هزینه نسبتاً بالایی دارد اما تجربه ثابت کرده است که این روش در صورت به کارگیری اصولی، در مقایسه با بسیاری از ابزارهای بازاریابی آنلاین بازدهی بیشتری دارد. بسیاری از برندهای معتبر به صورت مستمر و گسترده از تبلیغات گوگل در کنار ایمیل مارکتینگ به منظور افزایش فروش و جذب کاربران جدید استفاده می کنند.

 

 

در ادامه به برخی از مهمترین مزایای تبلیغات گوگل نسبت به دیگر ابزارهای بازاریابی اینترنتی اشاره می نماییم:

فراهم شدن امکان دسترسی به صفحه اول گوگل برای کسب و کارهای نوپا

تفاوتی نمی کند که کسب و کار شما مربوط به چه حوزه ای باشد. بدون شک شما در دنیای اینترنت رقبایی دارید که پیش از شما فرایند سئو و بازاریابی را شروع کرده اند. شاید دسترسی به صفحات اول گوگل در بسیاری از کلمات کلیدی برای شما که کسب و کار نوپایی دارید کار طاقت فرسا و مشکلی باشد. تبلیغات گوگل این امکان را به شما می دهد که بدون طی کردن فرایند سئو به صدر نتایج جستجو دسترسی داشته باشید.

در تصویر زیر، صفحه اول نتایج جستجوی گوگل برای کلمه “ثبت شرکت” نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید ۳ نتیجه اول که با حروف سبزرنگ Ad مشخص شده اند مربوط به تبلیغات گوگل هستند. همچنین آگهی موجود در باکس سمت راست تصویر، مربوط به تبلیغات گوگل می باشد.

 

تبلیغات گوگل

 

افزایش محسوس ترافیک ورودی به وب سایت

در صورت انتخاب کلمات کلیدی صحیح، شما به صورت کاملاً محسوسی شاهد افزایش آمار بازدید کنندگان سایت خود خواهید بود. این هنر شماست که بتوانید از ترافیک ورودی به بهترین نحو استفاده کرده و اطلاعات کاربرانتان را جمع آوری نمایید. عمده افراد در بازدیدهای اول هیچ خریدی از وبسایت شما انجام نمی دهند. اما شما با استفاده از تکنیک های ایمیل مارکتینگ می توانید کاربران خود را به مشتریان آینده تبدیل کنید.

 

 

هدفمند بودن ترافیک ورودی به وبسایت

یکی از مزیت های بسیار مهم تبلیغات گوگل هدفمند بودن ترافیک ورودی به وبسایت شما می باشد. شما خودتان انتخاب می کنید که در نتایج جستجوی چه کلماتی نمایش داده شوید. و مهمتر از همه اینکه تا زمانیکه کاربری وارد سایت شما نشود هیچگونه هزینه ای از حساب شما کسر نمی شود. بنابراین عملاً شما هیچ هزینه ای برای نمایش آگهی خود در نتایج گوگل پرداخت نمی کنید. هزینه ای که شما برای تبلیغات گوگل می پردازید تنها زمانی از حسابتان کسر می شود که کلمات مورد نظر شما جستجو شوند و کاربران با کلیک بر روی تبلیغات گوگل وارد سایت شما شوند.

 

google adwords

 

امکان تجزیه و تحلیل دقیق ترافیک ورودی به سایت

شما می توانید از طریق اکانت گوگل ادوردز اطلاعات کاملی از ترافیک ورودی به وبسایت خود بدست آورید. این اطلاعات به شما کمک می کند که نرخ تبدیل ( نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری ) هر کلمه کلیدی را بدست آورید. شما با استفاده از این اطلاعات می توانید بهترین کلمات کلیدی را انتخاب نمایید و کلمات کلیدی که نرخ تبدیل و یا جستجوی آنها پایین تر از حد انتظار هستند را حذف نمایید.

 

امکان تعیین نوع کلمات کلیدی

در تبلیغات گوگل شما می توانید نوع کلمات کلیدی که قرار است کاربران با جستجوی آنها وارد وب سایت شما شوند را تعیین کنید. چهار نوع کلمه کلیدی در گوگل ادوردز وجود دارد:

۱-کلمات کلیدی Broad Match

کلمات کلیدی گوگل ادوردز به طور پیش فرض بر روی نوع Broad Match تنظیم شده‌اند. این نوع از کلمات کلیدی علیرغم اینکه کاربران وسیعی را روانه وبسایت شما می کنند کمترین بازدهی ممکن را دارند. استفاده از این نوع کلمات کلیدی باعث می شود که کلیدواژه مورد نظر شما به هر شکلی که در یک کلمه یا جمله جستجو شد، آگهی شما برای کاربر نمایش داده شود. بطور مثال اگر کلمه کلیدی شما شارژ می باشد، آگهی شما برای کاربرانی که کلمه شارژ ماهیانه ، شارژر گوشی ، سرعت شارژ ، شارژ اینترنت ، دشارژ را جستجو نمایند نیز نمایش داده می شود.

همچنین ترتیب کلمات در این نوع کلمات کلیدی لحاظ نمی شود. به طور مثال اگر کلمه کلیدی انتخابی شما مدیریت منابع مالی می باشد، آگهی شما برای کاربرانی که کلمات مدیریت مالی منابع، منابع مدیریت مالی، و منابع مالی مدیریت، را جستجو نمایند نیز نمایش داده می شود.

حتی اگر کلماتی هم معنی با کلمه کلیدی شما جستجو شوند ممکن است در نتایج نمایش داده شوند. این نوع کلمات کلیدی معمولاً بازدهی و نرخ تبدیل بسیار پایینی دارند و به هیچوجه توصیه نمی شوند. زیرا در بسیاری از موارد کاربرانی که وارد سایت شما می شوند به نتیجه دلخواهشان نمی رسند.

۲-کلمات کلیدی Modified Broad Match

اگر از این نوع کلمات کلیدی استفاده کنید، تنها زمانی آگهی شما به کاربران نمایش داده می شود که تمام کلمات کلیدی انتخابی شما در داخل عبارت جستجو شده موجود باشد. در حقیقت این نوع کلمات کلیدی باعث می شوند که واژه های مترادف لحاظ نشوند. به طور مثال اگر شما کلمات تردمیل و حرفه ای را در میان واژه های کلیدی خودتان انتخاب نمایید، آگهی شما برای کاربرانی که عبارت دستگاه تردمیل حرفه ای بزرگ و یا عبارت حرفه ای ترین تردمیل باشگاهی را جستجو نمایند نمایش داده می شود. در این نوع کلمات کلیدی ترتیب واژه ها لحاظ نمی شود.

۳-کلمات کلیدی Phrase Match

در نوع Phrase Match ترتيب قرار گرفتن كلمات كليدي در داخل عبارات جستجو لحاظ می شود. بطور مثال اگر شما عبارت همراه بانک را به عنوان کلمه کلیدی انتخاب کنید، ترتیب کلمات در آگهي شما لحاظ می شود. در این حالت اگر کاربری کلمات همراه بانک من و اپلیکیشن همراه بانک را جستجو نماید آگهی شما برای او نمایش داده می شود. اما اگر کسی کلمه بانک همراه را جستجو نماید آگهی شما برای او نمایش داده نمی شود.

۴-کلمات کلیدی Exact Match

در این حالت آگهي شما فقط زماني نمايش داده مي شود كه كاربر دقيقاً متن كلمه كليدي شما (بدون هیچ تغییری) را جستجو نماید. استفاده از این نوع کلمات کلیدی علیرغم اینکه ترافیک کمتری را روانه سایت شما می کند، بیشترین بازدهی ممکن را دارد. زیرا ترافیک ورودی به سایت شما دقیق و هدفمند می باشد.

 

 

امکان تعیین محدوده جغرافیایی

یکی از مزایای تبلیغات گوگل این است که شما می توانید محدوده جغرافیایی کاربرانی را که مایلید تبلیغات شما را مشاهده کنند انتخاب نمایید. البته این امکان در کشور ما قابل استفاده نیست.

 

تعیین سقف هزینه روزانه

شما می توانید برای هزینه ای که در تبلیغات گوگل از حساب شما کسر می شود سقف تعیین کنید. به طور مثال شما می توانید تعیین کنید که تبلیغات شما در هر روز تنها ۵۰ بار نمایش داده شود.

 

آیا تبلیغات گوگل تأثیری در بهبود سئو سایت دارد؟

تبلیغات گوگل به صورت مستقیم هیچ تأثیری در سئوی سایت ندارد اما به صورت غیر مستقیم می تواند رتبه سایت شما را بهبود ببخشد. تبلیغات گوگل کمک می کند که نام وب سایت شما در صدر نتایج جستجوی کلمات کلیدی مورد نظرتان نمایش داده شود. در صورتی که انتخاب کلمات کلیدی توسط شما به درستی انجام گیرد ترافیک ورودی به وب سایت شما افزایش می یابد. اگر از صفحات فرود مناسبی استفاده نمایید و کاربران از محتوا، محصولات یا خدمات وب سایت شما رضایت داشته باشند احتمال مراجعه های بعدی به سایت شما بسیار افزایش می یابد و این مسأله می تواند باعث ارتقای رتبه وب سایت شما در گوگل شود.

 

 

هزینه تبلیغات در گوگل چقدر است؟

الگوریتم محاسبه هزینه تبلیغات گوگل یک الگوریتم بسیار پیچیده و در حال تغییر می باشد و فاکتورهای مختلفی در آن تأثیر دارد. در آینده در قالب یک مقاله به تفصیل در این مورد صحبت خواهیم کرد. موارد زیر برخی از مهمترین فاکتورهای تأثیرگذار در هزینه تبلیغات گوگل می باشند:

  • نوع کلمات کلیدی
  • میزان رقابت درکلمه کلیدی انتخاب شده
  • کیفیت و رتبه سایت آگهی دهنده
  • میزان ارتباط کلمه کلیدی انتخاب شده با متن آگهی
  • میزان ارتباط کلمه کلیدی انتخاب شده با محتوای صفحه فرود
  • میزان ارتباط کلمه کلیدی انتخاب شده با محتوای عمومی سایت

 

از چه طریقی خدمات تبلیغات گوگل را دریافت کنیم؟

شرکت های زیادی خدمات تبلیغات گوگل را در ایران ارائه می کنند. یکی از بهترین شرکت ها در این زمینه برتینا می باشد. شما پس از ثبت نام در این سایت و انتخاب پلن تبلیغاتی دلخواه، یک اکانت Google Adwords دریافت می کنید که از این طریق بصورت مستقیم می توانید تبلیغات خود را مدیریت نمایید.

 

سخن پایانی

هر چند تبلیغات گوگل یکی از ابزارهای بسیار موثر در بازاریابی اینترنتی محسوب می شود اما استفاده از این روش نیاز به کسب تجربه و مهارت نسبی دارد. توصیه می شود در ابتدا برای تبلیغات گوگل مبالغ نسبتاً پایینی در نظر بگیرید و به صورت آزمایشی کمپین تبلیغاتی خود را راه اندازی کنید. در ادامه با افزایش تجربه و دریافت بازخورد تبلیغات و همچنین تجزیه و تحلیل نرخ تبدیل و ترافیک ورودی به سایت، بهترین کلمات کلیدی ممکن را انتخاب نمایید.

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط