آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

چگونه یک محتوای جذاب و تبلیغاتی بنویسیم؟

محتوای جذاب

بدون شک یکی از مسئولیت های روزمره هر وبمستر، تولید و انتشار منظم محتوای جذاب و تخصصی در فضای وب می باشد. بازاریابی محتوا یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی محسوب می شود و در صورت به کارگیری صحیح می تواند تأثیرات چشمگیری در رشد کسب و کارهای اینترنتی و سنتی ایفا نماید. ارائه محتوای جذاب و با کیفیت در سایت یا جوامع مجازی می تواند اعتبار و وجهه کسب و کار شما را نزد مخاطبانتان به شدت افزایش دهد.

محتوای سایت شما باید هدفمند، جذاب و البته روان و قابل فهم باشد. اگر مخاطب یا مشتری شما با مقالات، توضیحات و تبلیغات سایت شما ارتباط برقرار نکند، نمی توانید به موفقیت بازاریابی خود امیدی داشته باشید. شما باید تمام تلاش خود را برای تولید محتوای ترغیب کننده به کار ببندید تا مطمئن شوید که زمان و هزینه صرف شده برای این کار دیر یا زود به شما باز می گردد.

 

حتماً بخوانید: بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

 

چگونه یک محتوای جذاب و تبلیغاتی بنویسیم

در ادامه به ارائه برخی از راهکارهای مفید برای تولید محتوای جذاب و کاربر پسند اشاره می کنیم:

تیتر حرفه ای انتخاب کنید

یکی از مهمترین بخش های هر محتوا، تیتر آن است. تیتر باید آنقدر جذاب باشد که مخاطب را برای مطالعه محتوا ترغیب کند. ناگفته نماند که برای تولید یک محتوای جذاب شما باید به متنی که زیر یک تیتر جذاب می نویسید توجه کنید. متأسفانه برخی از سایت ها تیترهای جذابی را برای محتوای خود انتخاب می کنند؛ اما محتوای نوشته شده در ذیل آن، هیچ جذابیت یا پیشنهاد هیجان انگیزی برای مخاطبان ندارد و خیلی زود آنان را آزرده می کند. بنابراین بین تیتر و محتوا باید هماهنگی کامل وجود داشته باشد. از تیترهای تکراری و فریبنده استفاده نکنید زیرا بر روی کاربران تأثیر منفی ایجاد می کند.

 

روان بنویسید

از دیگر مواردی که در تولید یک محتوای جذاب و تبلیغاتی اهمیت دارد، روان بودن متن است. شما در حال بازاریابی هستید و باید سعی کنید مخاطب را به سمت خودتان جذب کنید. هر چه متن شما روان تر و قابل فهم تر باشد، تعداد مخاطبانی که امکان استفاده از محتوای شما را دارند بیشتر می شود.

برای روان تر شدن متن، تا می توانید از کلمات آشنا برای مخاطبانتان استفاده کنید تا آن ها گیج و سردرگم نشوند. اگر محتوا مربوط به محصولات شماست و مجبور به استفاده از کلمات تخصصی هستید، حتما این کلمات را برای مشتریان سایت خود تبیین نمایید.

 

زیاد کتاب بخوانید

مطالعه و خواندن کتاب و مجله، تأثیر مستقیمی بر نحوه نگارش دارد. سعی کنید کتاب هایی را بخوانید که نویسندگان حرفه ای آن را نوشته اند و با این کار دایره کلمات خود را بالاتر ببرید. همچنین مطالعه سایت ها و مجلات نیز می تواند به شما در این زمینه کمک کند. مطمئن باشید که با مطالعه بیشتر، محتوای جذاب تری تولید خواهید کرد.

اگر قرار است برای سایتتان محتوای تبلیغاتی تولید کنید یا محصول نویسی آن را خودتان به عهده بگیرید، می توانید با مراجعه به سایت های فروشگاهی موفق، حتی در زمینه هایی غیر از کسب و کار خودتان، ایده های خوبی برای تبلیغ نویسی و محصول نویسی بدست آورید. بدون شک این سایت ها سال ها در زمینه تولید محتوا تجربه کسب کرده اند و بهترین تبلیغات ممکن را برای معرفی محصولاتشان ارائه می دهند.

 

محتوای جذاب و تبلیغاتی

 

جای خالی را پر کنید!

یکی از مهمترین نکات برای نوشتن محتوای تبلیغاتی به ویژه در صفحات محصولات سایت، ارائه اطلاعات کامل و بدون نقص در مورد خدمات و محصولات به مشتری می باشد. شما باید بتوانید نیاز مشتری را از نظر آگاهی برطرف کنید. اگر مشتری دسترسی آزاد به “تمامی” اطلاعات داشته باشد، خیلی زود به شما اعتماد می کند و خرید خود را به سرانجام می رساند. سعی کنید تمام شک و شبهه هایی که در ذهن مخاطبانتان وجود دارد را برطرف کنید؛ جای خالی را پر کنید تا مخاطب به شما اطمینان پیدا نماید و به سراغ وبسایت های دیگر نرود.

یک مثال خوب :

فرض کنید که فردی قصد خرید یک دوچرخه ثابت را دارد. اولین چیزی که به ذهن فرد می رسد این است که در مورد این وسیله در گوگل جستجو نماید. بعد از جستجوی کلمه “دوچرخه ثابت” سایت های زیادی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند. فرد وارد سایت اول می شود و تصویر تعدادی دوچرخه ثابت را می بیند که به همراه مدل و قیمت آنها برای فروش قرار داده شده است. هیچ توضیحی دیگری در سایت وجود ندارد. به احتمال زیاد فرد به سرعت به سراغ سایت بعد می رود.

در سایت دوم تصاویر دوچرخه های ثابت به همراه قیمت، مدل، قدرت تحمل وزن، تنظیمات ارتفاع و نمایشگر دستگاه وجود دارد. احتمال اینکه فرد در این مرحله اقدام به خرید دوچرخه نماید بیشتر از سایت اول است اما هنوز این احتمال بسیار ضعیف می باشد.

فرد به سراغ سایت سوم می رود. در این سایت تصاویر دوچرخه های ثابت به همراه قیمت، مدل، قدرت تحمل وزن، تنظیمات ارتفاع و نمایشگر دستگاه، کشور سازنده دستگاه، گارانتی، نحوه تحویل و … در یک جدول به صورت بسیار تفکیک شده و زیبا نمایش داده شده است. در این سایت چندین مقاله کاربردی و تخصصی در مورد نحوه استفاده از دوچرخه ثابت، مقایسه انواع دوچرخه های ثابت، مقایسه قیمت و ویژگی های منحصر به فرد هر دستگاه و نهایتاً یک برنامه هفتگی برای ورزشکاران ارائه شده است.

در داخل صفحات هر محصول، تصاویر و فیلم های آموزشی جامع در مورد نحوه استفاده از دوچرخه وجود دارد. نظرات کاربران در این صفحات نمایش داده شده و سوالات و ابهامات آنها به طور کامل پاسخ داده شده است.

خودتان قضاوت کنید که این فرد از کدام سایت اقدام به خرید دوچرخه ثابت می کند. بدون شک از سایت سوم. و این همان معجزه بازاریابی محتواست!

 

با گذشت زمان و افزایش اطلاعات کاربران دنیای اینترنت و رقابتی تر شدن کسب و کارهای آنلاین در فضای وب، تأثیر و اهمیت بازاریابی محتوا و لزوم بهره گیری از آن افزایش می یابد. شما با ارائه محتوای مناسب و جذاب می توانید کاربرانتان را متقاعد کنید که خرید از شما بهترین انتخاب ممکن می باشد.

 

محتوای جذاب

 

داستان سرایی را فراموش نکنید

یکی از راهکارها برای نوشتن یک محتوای جذاب، داستان سرایی است. داستان سرایی به شما کمک می کند تا خیلی ساده مخاطب یا مشتری خود را درگیر کنید و با او قدم به قدم به سمت خرید پیش بروید. عموم مردم از شنیدن داستان لذت می برند. این مشخصه داستان پردازیست که افراد آن را دنبال نموده و با شخصیت های داستان همزاد پنداری می کنند. البته در داستان سرایی محتوایی باید دقت کنید که حس بدی به مخاطب القا نشود، در غیر اینصورت نتیجه عکس از اینکار به دست می آورید.

 

لینک دهی داخلی معجزه می کند

یکی از نکاتی که هم از دید کاربران جذاب می باشد و هم تأثیرات مثبتی بر روی سئوی وبسایت دارد لینک دهی داخلی است. اگر می خواهید یک محتوای جذاب برای مخاطبانتان تولید کنید، بهتر است از مقالات قبلی سایت کمک بگیرید. اگر در بازاریابی محتوا یک استراتژی خوب را در پیش بگیرید، بعد از مدتی می توانید در محتواهای جذاب بعدی خود، از مطالب قبلی استفاده کنید. برای مثال اگر شما در یک مقاله در مورد موضوعات فرعی صحبت کنید، بسط دادن آن موضوع در همان مقاله می تواند حجم نوشته را طولانی کرده و مخاطب را خسته کند. می توانید آن کلمه یا جمله را به یک مقاله دیگر که در سایت شما وجود دارد لینک بدهید. در این حالت هم از جذابیت محتوای شما کاسته نشده است و هم مخاطبینی که دوست دارند اطلاعات بیشتری در مورد موضوعات مطرح شده بدست بیاورند، از توضیحات بیشتر بی نصیب نمی مانند.

یکی از کاربردهای لینک دهی داخلی در محصول نویسی خود را نشان می دهد. زمانی که شما در مورد ویژگی ها و یا کاربردهای یک محصول صحبت می کنید، می توانید اطلاعات بیشتر را به یک مقاله که بر اساس اصول بازاریابی نگارش شده است لینک کنید تا صفحه محصول خلوت تر باقی بماند.

 

محتوای جذاب خود را تقسیم کنید

برخی تمامی اطلاعات موجود در محتوا را در همان دو سه جمله اول در اختیار مخاطب قرار می دهند؛ البته شاید این موضوع برای تبلیغ نویسی به صورت میکروکپی صحیح و کاربردی باشد، اما برای یک متن بالای ۸۰۰ کلمه اصلاً منطقی و اصولی نیست. شما باید سعی کنید مخاطب را با خود همراه کنید و یکی از مهمترین راهکارها تقسیم محتوای جذاب و کاربرپسند در کل مقاله است. شما باید به نحوی جمله بندی های خود را شکل دهید که خواننده به دنبال ادامه محتوای اصلی باشد. در محتوای تبلیغاتی که قرار است در پایان، مخاطب را به صفحه فروشگاه یا یک محصول خاص راهنمایی کند، باید این اصل به درستی انجام پذیرد.

 

سخن پایانی

موارد بیان شده نکاتی هستند که بر روی بهبود کیفیت محتوا بسیار تاثیرگذار هستند. اگر می خواهید در سایت خود محتوای جذاب و کاربرپسند داشته باشید، حتماً این نکات را مد نظر قرار دهید. بازاریابی محتوا اگر به درستی انجام شود، می تواند به افزایش چشمگیر فروش سایت شما بیانجامد.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. ......
    ۱۳۹۷-۱۱-۱۱

    عالی

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط