آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

برون سپاری در کسب و کار اینترنتی، باید ها و نباید ها

برون سپاری در کسب و کار اینترنتی، باید ها و نباید ها

امروزه بسیاری از سازمان ها، شرکت ها و مدیران سایت های مختلف انجام بخش هایی از فعالیت های خود را به پیمانکاران بیرونی واگذار می کنند. به اینکار برون سپاری پروژه گفته می شود. در کسب و کار های اینترنتی به فرد انجام دهنده پروژه، فریلنسر گفته می شود. در دنیای امروز با افزایش رقابت بین کسب و کارها و همچنین افزایش قدرت و کیفیت تکنولوژی های ارتباطی، برون سپاری کمک شایانی برای مدیران و صاحبان کسب و کار به ویژه کسب و کار های اینترنتی به حساب می آید.

 

برون سپاری در کسب و کار اینترنتی، باید ها و نباید ها

برون سپاری در کسب و کار اینترنتی با اهداف مختلفی صورت می پذیرد.

از جمله:

 • کاهش هزینه ها
 • صرفه جویی در زمان
 • کوچک نمودن کادر سازمان
 • تبدیل هزینه های ثابت مجموعه (از قبیل استخدام کارمند، مالیات، بیمه و…) به هزینه های جاری
 • کاهش بار مدیریتی
 • افزایش انعطاف پذیری و چالاکی مجموعه
 • بهره گیری از توانایی و دانش فریلنسرها برای افزایش سطح کیفی کار

اگر از برون سپاری در کسب و کار اینترنتی با شیوه ای درست بهره گیری شود، یک وبمستر بدون داشتن بسیاری از دغدغه های جاری، بخش های مهمی از فعالیت های روزمره خود را به فریلنسرها می سپارد و به امور اساسی کسب و کار خود می پردازد.

برون سپاری در کسب و کار اینترنتی به عنوان یک ابزار استراتژیک به مانند یک چاقوی دولبه بوده و می تواند علاوه بر کلیه فوایدی که با انجام اصولی آن برای یک سازمان یا وب سایت به همراه خواهد داشت، در صورت اجرای غیر استاندارد آن به مشکلی بزرگ در کسب و کار ما تبدیل گردد.

مدیران وب سایت ها معمولاً برای انجام بسیاری از امور فنی و لجستیکی وب سایت خود از برون سپاری پروژه استفاده می نمایند. اموری مانند سئو، طراحی صفحات گرافیکی، تولید محتوا، تایپ، ترجمه، انبارداری و توزیع محصولات و بسیاری موارد دیگر. این امر می توانند باعث کاهش شدید هزینه ها و در بسیاری از موارد افزایش کیفیت فعالیت ها باشد. اما چنانچه مدیر وب سایت، قدرت و یا زمان کافی برای بررسی کیفیت کار و صداقت فریلنسر را نداشته باشد و پروژه را بدون مطالعه به فردی نامناسب واگذار نماید، این موضوع می تواند ضررهای جبران ناپذیری را برای وب سایت به همراه داشته باشد.

به طور مثال فرض کنید یک فریلنسر که به امر تولید محتوا مشغول است، به کارفرمای خود محتوای کپی تحویل دهد. ممکن است این محتوا از شبکه های اجتماعی کپی شده باشد که توسط موتورهای جستجو برای ما قابل دسترسی و تشخیص نیستند. استفاده از این محتوای کپی نه تنها به اعتبار وب سایت لطمه می زند، بلکه به دلیل تدوین و اجرای دقیق تر قوانین جرایم رایانه ای در سال های اخیر، ممکن است استفاده از محتوای کپی بار حقوقی بسیار سنگینی (حتی تا مرز مسدود نمودن و سلب امتیاز دامنه وب سایت) برای صاحب کسب و کار اینترنتی به همراه داشته باشد.

در طول سال های گذشته متأسفانه شاهد این بودیم که برخی شرکت ها و کسب و کار های اینترنتی، طی یک فرآیند نادرست بخش هایی از فعالیت های خود را به فریلنسر ها منتقل کردند و این واگذاری منجر به افزایش بار مدیریتی، افزایش هزینه ها و کاهش کیفیت کار شده است.

 

چه فعالیت هایی برای برون سپاری مناسب می باشند؟

 • تولید محتوای وب سایت
 • تولید محصولات دیجیتالی
 • کارهای گرافیکی
 • عکاسی
 • انبارداری و توزیع محصولات
 • بروزرسانی وب سایت
 • سئو و لینک سازی
 • پشتیبانی و پاسخ گویی تلفنی، ایمیلی و کامنتی به کاربران
 • برنامه نویسی
 • مدیریت رسانه های اجتماعی

برون سپاری در کسب و کار اینترنتی باعث حذف نیازهای سخت افزاری، دفتر کار و بسیاری موارد دیگر می گردد. در نتیجه فعالیت هایی که نیاز چندان به انجام آنها در دفتر شرکت، سازمان یا وب سایت احساس نمی شود، می توانند گزینه های مناسبی برای برون سپاری باشند.

 

چه کارهایی نباید با برون سپاری صورت پذیرد؟

یکی از اشتباهات بزرگ وب مستران در برون سپاری پروژه ها، واگذاری امور حیاتی کسب و کار به فریلنسر ها می باشد. اموری که انجام آن ها به صورت حضوری ضروری بوده و برون سپاری باعث افزایش ریسک های مالی و امنیتی در آن زمینه می گردد. البته این موضوع به این معنا نیست که برون سپاری موارد زیرساختی و امنیتی کسب و کار، همیشه منجر به ایجاد مشکل می گردد. اما معمولاً در انتخاب فعالیت ها برای برون سپاری، باید ریسک و خطرات احتمالی در نظر گرفته شود. در نتیجه کمتر می بینیم که یک سازمان یا وب سایت، امور امنیتی یا تبادلات مالی خود را به صورت برون سپاری پیش ببرد.

 

استراتژی برون سپاری

برای شروع یک برون سپاری موفق، باید پیش نیاز های آن را فراهم کنیم. استراتژی برون سپاری به ما کمک می کند که روند کار را قبل از شروع پیش چشمان خود مرور کنیم و از اشتباهات و خطرات احتمالی جلوگیری نماییم. در این مرحله باید موارد زیر مشخص شود:

 • چه بخش هایی از کار را به فریلنسر واگذار کنیم؟
 • به چند فریلنسر برای انجام کار نیاز داریم؟
 • چه انتظاراتی از فریلنسرها داریم؟
 • چگونه می توانیم این انتظارات را پیاده سازی کنیم

وجود این موارد باعث روشن بودن شرایط همکاری و از بین رفتن مشکلات و سوء تفاهم های احتمالی می گردد.

 

تهیه شرح پروژه

در روال یک پروژه برون سپاری، هیچ چیزی خطرناک از نبود شرح پروژه نیست. نداشتن شرح پروژه مثل پرداخت هزینه برای هیچ است. از مهمترین و ضروری ترین امور در برون سپاری یک پروژه وجود شرح پروژه ای کامل و مشخص می باشد تا فریلنسرها به طور واضح بدانند در انتهای هر پروژه دقیقاً چه چیزی را باید به کارفرما تحویل دهند.

منظور از شرح پروژه، تعیین دقیق انتظارات کارفرما از فریلنسر، جزئیات اجرایی، روند تحویل پروژه، مدت زمان انجام پروژه، امکانات مورد نیاز و سلایق کارفرما می باشد. به خصوص در پروژه های برنامه نویسی، طراحی و به طور تخصصی امور فنی در کسب و کارهای اینترنتی، وجود ضعف در شرح پروژه می تواند باعث ایجاد مشکلات بسیار و سوء استفاده افراد سودجو شود.

 

فریلنسرها را چگونه پیدا کنیم؟

انتخاب فریلنسر یکی از مهمترین بخش های برون سپاری یک پروژه محسوب می شود. به طوری که عدم مطالعه و نداشتن اطلاعات کافی در زمینه انتخاب مناسب ترین فریلنسر می تواند باعث ضرر های جبران ناپذیری گردد. خوشبختانه امروزه در کشور ما چندیدن سایت در زمینه برون سپاری پروژه فعالیت می کنند. روال کار اینگونه سایت ها به این صورت است که فریلنسر ها و کارفرمایان با عضویت در وب سایت، پنل کاربری اختصاصی دریافت می نمایند. کارفرمایان به وسیله این پنل می توانند انواع مختلف پروژه ها را برای برون سپاری تعریف و شرایط مختلف خود برای انجام آن پروژه از جمله بودجه و شرح پروژه مورد نظر خود را تعیین نمایند.

همچنین فریلنسر ها نیز می توانند با مشاهده این پروژه ها، پیشنهادات و شرایط خود را برای انجام پروژه مربوطه با کارفرما در میان بگذارند. در پایان نیز کارفرما با توجه به نیاز های خود بهترین فریلنسر را انتخاب می نماید. این وب سایت ها با توجه به اعتبار سنجی های مطمئن و نمایش سوابق پروژه های قبلی هر فریلنسر، بستر خوبی را برای برون سپاری پروژه ها فراهم آورده اند. از نمونه های موفق اینگونه وب سایت ها می توان به پونیشا، انجام میدم، پارس کدرز و برنامه جو اشاره نمود.

 

برون سپاری انبارداری و توزیع کالا

اگر سایت شما یک فروشگاه کالا می باشد به راحتی می توانید انبارداری و توزیع محصولات خود را برون سپاری نمایید. شرکت هایی هستند که فعالیت آنها بسته بندی، انبار داری و توزیع محصولات می باشد. شما به راحتی از طریق همکاری با این شرکت ها می توانید یکی از بزرگترین چالش ها در فروشگاه های آنلاین که انبارداری و توزیع به موقع محصولات می باشد را به فرصت های طلایی برای کسب و کار خود تبدیل نمایید. سایت های لجیتو و زاگما از مهم ترین سایت هایی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند.

 

حتماً بخوانید: راه اندازی فروشگاه اینترنتی با وردپرس

 

نتیجه گیری و صحبت نهایی

بسیاری از وب مستران گمان می‌کنند که به جهت صرفه جویی و پرهیز از صرف بیهوده منابع مالی، لازم است تمام کارها را به تنهایی انجام دهند. در صورتی که اگر مدیران این کسب و کار ها، به جای صرف زمان برای انجام تمام فعالیت ها، بر روی بازاریابی و درآمد زایی وب سایت خودشان تمرکز کنند نتیجه بسیار بهتری می گیرند. فریلنسرها اگر درست انتخاب شوند، بسیاری از فعالیت های روزمره و زمانبر یک کسب و کار را با هزینه بسیار پایین و به صورت پروژه ای و پاره وقت انجام می دهند. زمانی که شما امور روزمره وب سایت خود را برون سپاری می کنید، با خیالی آسوده و بدون افت کیفیت کارها می توانید زمان خود را صرف امور بازاریابی، تبلیغات و درآمد زایی کسب و کارتان نمایید. بنابر این شما می توانید با بهره گیری صحیح از برون سپاری در کسب و کار اینترنتی خود تحولی شگرف ایجاد نمایید.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط