آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

مروری بر انواع روش های بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی (Internet marketing) به معنای استفاده از رسانه های دیجیتال به منظور جذب مشتری و افزایش فروش از طریق اینترنت می باشد. بازاریابی اینترنتی تنها مختص به کسب و کارهای اینترنتی نیست و کسب و کارهای سنتی نیز می توانند به منظور توسعه، برندسازی، و افزایش درآمد خود از آن بهره گیری نمایند. بازاریابی اینترنتی شامل ابزارها و روش های بسیار متنوعی است که به صورت گسترده در حال توسعه می باشند.

اگر تاریچه بازاریابی اینترنتی را مرور نمایید متوجه می شوید که به صورت پیوسته اصطلاحاتی جدید با موضوع بازاریابی اینترنتی وارد فضای کسب و کار آنلاین کشور می گردد. این اصطلاحات که عموماً برگردان واژه های لاتین خود می باشند هر یک مرتبط با شاخه های جدیدی از این علم می باشند. در این مقاله می کوشیم به صورت فهرست وار به بیان برخی از مهمترین روش های بازاریابی اینترنتی بپردازیم.

 

مروری بر انواع روش های بازاریابی اینترنتی

ذکر این نکته ضروریست که در هیچیک از انواع کسب و کار، تنها نمی توان به یک روش بازاریابی تکیه کرد. همچنین استفاده موازی و مستقل از انواع روش های بازاریابی معمولاً نتایج مطلوبی را در پی نخواهد داشت. در عوض، بهترین شیوه بازاریابی استفاده از ارتباطات بازاریابی یکپارچه(IMC) می باشد که در آن تمام روش ها با هم و به صورت هماهنگ کار می کنند و یکدیگر را تکمیل می نمایند تا یک کل واحد ایجاد شود. در این حالت تمام روش های بازاریابی باید با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. در ادامه به مرور این روش ها می پردازیم:

 

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email marketing)

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های ارزان و بسیار کارآمد در حوزه تبلیغات و بازاریابی اینترنتی است. این روش مدتهاست مورد استقبال مدیران کسب و کارهای اینترنتی قرار گرفته است و عموم آنها به نتایج شگفت آور آن در افزایش فروش و برقراری ارتباط موثر با کاربران اذعان دارند. عموم افرادی که به سایت شما مراجعه می نمایند در بازدید اول هیچ خریدی از شما انجام نمی دهند. و عمده آنها شاید دیگر هیچوقت مجدداً به سایت شما سرنزنند. شما می توانید در بخش های مختلف وبسایت خودتان فرم هایی را قرار دهید تا کاربران با وارد کردن اطلاعاتشان عضو وبسایت شما شوند. با اینکار، شما این امکان را دارید که در آینده از طریق ارسال ایمیل و ارائه پیشنهادات جذاب، این کاربران را متقاعد به انجام خرید از سایت خود نمایید. سرویس های بسیار زیادی وجود دارند که خدمات ایمیل مارکتینگ را ارائه می دهند. میلرلایت و میل چیمپ جزو محبوب ترین آن ها می باشند.

 

 

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

تولید و نشر محتوای تخصصی اهمیت بسیار بالایی در موفقیت کسب و کارهای اینترنتی دارد. اهمیت تولید محتوا در رشد کسب و کارهای اینترنتی بقدری بالاست که آنرا به یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی آنلاین تبدیل کرده است. تفاوتی نمی کند که در چه نوع کسب و کاری مشغول فعالیت هستید. شما برای دیده شدن در دنیای اینترنت نیاز دارید که در مورد خدمات، محصولات و کسب و کار اینترنتی خودتان محتوای تخصصی تولید کنید. این محتوا می تواند به صورت مقالات تخصصی، ویدئوهای آموزشی و یا پادکست های صوتی تهیه شود.

هر اندازه که محتوای موجود در سایت شما برای بازدیدکنندگان جذاب تر و کاربردی تر باشد اعتبار کسب و کار شما در نظر آنها افزایش می یابد. محتوای تخصصی تأثیری کاملاً مستقیم بر نرخ تبدیل (نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری ) یک وبسایت دارد. حتی اگر وبسایت شما وضعیت سئوی مطلوبی داشته باشد شما بدون ارائه محتوای جذاب و کاربر پسند، هیچگاه شاهد افزایش فروش محصولات خود نخواهید بود. در دنیای امروز سرعت فزاینده گردش اطلاعات و تنوع ارائه محصولات به کاربران اینترنت حق انتخاب و گزینش داده است. وقتی که کاربری به منظور خرید اینترنتی از طریق نتایج موتورهای جستجو و یا تبلیغات کلیکی وارد صفحات داخلی یک وبسایت می گردد انتظار دارد به سرعت در مورد کالای مد نظر خود اطلاعات کسب کند. شما ثانیه های بسیار کمی را فرصت دارید تا با ارائه یک محتوای مناسب و جذب کننده، بازدیدکنندگان وبسایت خود را متقاعد کنید که خرید از شما بهترین انتخاب ممکن می باشد. هر قدر اطلاعات شما در مورد محصولاتتان کامل تر، جذاب تر و دارای جزئیات بیشتری باشد، میزان فروش شما افزایش می یابد.

 

 

بازاریابی بنری (Banner Marketing)

بازاریابی بنری یکی از روش های پر سابقه در بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. اهداف استفاده از بنرهای تبلیغاتی متنوع می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

 • جذب ترافیک (افزایش بازدید وب سایت)
 • برندسازی
 • معرفی یک محصول
 • افزایش فروش در بلند مدت و کوتاه مدت
 • ایمیل مارکتینگ (جمع آوری اطلاعات مخاطبان)

به تجربه ثابت شده است که شما بهترین نتیجه را از بنرهای تبلیغاتی زمانی دریافت می کنید که کاربرانتان پس از کلیک بر روی بنر تبلیغاتی به صفحه فرود سایت منتقل شوند. بنابر این شما نباید کاربران خود را مستقیماً به صفحات محصول یا صفحه اصلی سایت هدایت نمایید. شما باید در صفحه فرود سایت خود فرم هایی برای دریافت اطلاعات کاربر قرار دهید تا در آینده بتوانید از طریق ایمیل مارکتینگ آنها را متقاعد به خرید محصولات خود نمایید.

 

 

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی(Social marketing)

هر چند شبکه های اجتماعی بستر مطلوبی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتنی به حساب نمی آیند اما این رسانه ها ابزار بسیار مناسبی برای تبلیغات و بازاریابی اینترنتی محسوب می شوند. شما از طریق این جوامع می توانید با خیل عظیمی از مخاطبان ارتباط برقرار کنید. جوامع مجازی بستر بسیار مناسبی را برای تعامل بین مدیران کسب و کارهای اینترنتی و مخاطبان فراهم می نمایند.

 

بازاریابی دهان به دهان(Word Of Mouth Marketing)

بازاریابی دهان به دهان به بیان ساده به این معناست که شما بستری را فراهم کنید تا مشتریان شما تبدیل به تبلیغ کنندگانتان شوند. برای این منظور لازم است که نوع یا کیفیت محصولات، خدمات، تبلیغات و یا نحوه مشتری مداری شما این ویژگی را داشته باشد که مشتریان خدمات شما را به دیگران پیشنهاد بدهند. اگر به زندگی روزمره و کسب و کارهای سنتی دقت کنید متوجه می شوید که بسیاری از کسب و کارها از همین طریق به موفقیت رسیده اند. به طور مثال حتماً اتفاق افتاده است که شما برای یافتن یک فروشگاه پوشاک مناسب، یک رستوران خوب و یا… از دوستان خود پرس و جو کرده باشید. در این حالت اگر یک برند یا مغازه از طرف چندین نفر از دوستان به شما پیشنهاد شود احتمال اینکه شما از همین برند خرید نمایید بسیار بالا می رود.

این اتفاق در کسب و کارهای اینترنتی نیز رخ می دهد. به طور مثال برندهای دیجی کالا و اسنپ بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون بازاریابی دهان به دهان مردم هستند. برای این منظور لازم است که شما پتانسیل مشتریان فعلی خودتان را به دقت مد نظر قرار دهید. اگر مشتریان شما در خدمات و محصولاتی که از شما دریافت می کنند یک مزیت رقابتی بزرگ پیدا کنند احتمال اینکه شما را به دیگران پیشنهاد بدهند بسیار بالا می رود. این مزیت رقابتی می تواند مربوط به نحوه مشتری مداری شما باشد. همچنین نوع، کیفیت و نحوه ارائه محصولات شما می تواند منجر به این شود که مشتریان خدمات شما را به دیگران پیشنهاد دهند.

به طور مثال شما می توانید پس از انجام خرید، با مشتریان خود تماس بگیرید تا از میزان رضایتمندی آنها از محصولات خود مطلع شوید. حتماً امتحان کنید؛ این کار تأثیرات بسیار شگفت آوری بر کسب و کار شما خواهد داشت! همچنین می توانید از آنها در این مورد سوال کنید که به چه محصولاتی نیاز دارند که در میان محصولات سایت شما موجود نمی باشد. به مرور با دریافت این بازخوردها و عملی کردن نیازهای واقعی کاربران شما شاهد افزایش سطح رضایتمندی آنها و تبدیل مشتریانتان به مشتریان وفادار خواهید بود. مشتریان وفادار خواسته یا ناخواسته به برند شما اعتماد پیدا کرده و شما را به دیگران پیشنهاد می دهند.

 

تبلیغات گوگل(google-advertising)

بدون شک تبلیغات گوگل یکی از زود بازده ترین روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. تبلیغات گوگل این امکان را به شما می دهد که بدون طی کردن فرایند سئو به صدر نتایج این موتور جستجو دسترسی داشته باشید. هرچند تبلیغات گوگل هزینه نسبتاً بالایی دارد اما اگر از این روش به صورت خلاقانه در کنار ابزارهای دیگر بازاریابی اینترنتی بهره گیری شود شما شاهد نتایج خیره کننده ای خواهید بود.

یکی از بزرگترین مزایای تبلیغات گوگل، هدفمند بودن ترافیک ورودی به وبسایت شما می باشد. زیرا شما خودتان انتخاب می کنید که تبلیغات شما در نتایج جستجوی چه کلماتی نمایش داده شود. ضمن اینکه هزینه تبلیغات گوگل تنها زمانی از حساب شما کسر می شود که کلمات مورد نظر شما جستجو شده و کاربران با کلیک بر روی آگهی وارد وبسایت شما شوند.

 

 

بازاریابی ویروسی(Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی یکی از شاخه های بازاریابی اینترنتی است که مبتنی بر انتشار سریع و گسترده محتوا، پیام و تبلیغات یک برند در فضای وب می باشد. استفاده صحیح، بجا و کارشناسی شده از بازاریابی ویروسی می تواند باعث شود که یک استارت آپ ناشناخته به سرعت به یک برند تبدیل شود. در واقع بازاریابی ویروس وار موجب می شود که پیام مورد نظر شما همانند یک ویروس همه جا پخش شده و فراگیر شود.

در این شیوه از بازاریابی تلاش می شود تا مخاطب، محتوای دریافتی را بازنشر کرده و به دست دیگران برساند. در بازاریابی ویروسی هزینه ای برای انتقال محتوا به دیگر مخاطبان در نظر گرفته نمی شود و تمامی هزینه ها برای ساخت محتوای اولیه به کار می رود. مشخص است که محتوای تولید شده برای بازاریابی ویروس وار باید دارای چنان جذابیتی باشد که مخاطبان آن را با علاقه به دوستان و آشنایان خود منتقل کنند. شما برای ویروسی شدن یک محتوا یا آگهی تبلیغاتی باید از تکنیک های ویژه ای استفاده نمایید. به طور مثال ارائه خدمات وسوسه کننده (و البته صادقانه) به مشتریان خود. ارائه هدایای شگفت انگیز به مخاطبان (این هدیه می تواند صرفاً مادی نباشد. مثلاً یک کتاب الکترونیکی یا مقاله مفید و تأثیرگذار) . تولید و نشر محتوای طنز آلود تبلیغاتی که به صورت متن، ویدئو یا پادکست تهیه شده باشد. در این بین می توانید از عنواین عجیب و خلاقانه که مخاطبان شما را به تفکر وا می دارد نیز استفاده نمایید.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نحوه تعامل شما با مخطبان می تواند نقش بسیار اعجاب آوری در رشد کسب و کار شما ایفا کند. به مخاطبان خود حق بدهید. آنها نیازمند اعتماد هستند. اگر شما گام های لازم برای اطمینان بخشی به مخاطبین خود را به درستی بردارید و آنها را از میزان تخصص، کیفیت خدمات و میزان مشتری مداری خود آگاه کنید هیچ دلیلی وجود ندارد که آنها پس از بهره گیری و رضایت از این خدمات صادقانه، شما را به دیگران توصیه نکنند. در حقیقت این موضوع یکی از شاه کلیدهای بازاریابی ویروسی به شمار می آید.

 

 

بازاریابی ویدئویی(Video Marketing)

تبلیغات ویدئویی یا به اصطلاح تخصصی تر آن بازاریابی ویدئویی روشی است که صاحبان کسب و کارهای مختلف با استفاده از محتوای ویدئویی خود سعی دارند توجه مشتریان را به سمت خود جلب نموده و آنها را مجذوب کالا یا خدمات خود نمایند. امروزه اعتماد و رغبت کاربران اینترنت به مشاهده تبلیغات ویدئویی به طرز شگفت آوری بیشتر از تمامی دیگر انواع تبلیغات اینترنتی، نظیر تبلیغات متنی می باشد. چرا که اساساً مشاهده ویدئوها برعکس مطالعه ی متون عریض و طویل و صامت، برای تمامی کاربران اینترنت یک فرایند مفرح و سرگرم کننده محسوب می شود.

در چند سال اخیر موتورهای جستجو به ویژه گوگل با اطلاع از همین موضوع به مرور برای فایل های ویدئویی اولویت های بالاتری در نظر گرفته و در بسیاری از موارد ویدئوها را در صدر نتایج جستجوی کلمات کلیدی مختلف نمایش می دهند. مطمئناً شما هم در جستجوهای خود به این موارد برخورد کرده اید.

شما می توانید به صورت منظم  محتواهای ویدئویی  خود را در قالب کلیپ های آموزشی، تبلیغاتی، سرگرمی، نظرسنجی و… در وبسایت خودتان منتشر نمایید. جوامع مجازی نیز بستر بسیار مناسبی برای به اشتراک گذاری ویدئوهای تبلیغاتی هستند. شما با استفاده از شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام می توانید تعامل بسیار خوبی با کاربران خود برقرار نمایید و فارغ از فضای خشک وبسایتتان به صورت صمیمانه تری با مخاطبان به گفتگو و تبادل نظر بپردازید.

همچنین سرویس های اشتراک گذاری ویدئو نظیر آپارات و نماشا فضای بسیار مناسبی برای تبلیغات و بازاریابی ویدئویی به شمار می روند. در حال حاضر کمتر برندی در فضای کسب و کار اینترنتی کشور وجود دارد که در سایت آپارات حساب کاربری نداشته باشد.

 

 

سخن پایانی

در این مقاله به بیان برخی از مهمترین روش های بازاریابی اینترنتی پرداختیم. بدون شک این روش ها تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شوند. با توسعه روز افزون دنیای دیجیتال، ابزار های بازاریابی اینترنتی نیز متنوع تر و خلاقانه تر می شوند. شما با بهره گیری صحیح از این ابزارها می توانید کسب و کار اینترنتی خود را به صورت گسترده ای توسعه دهید.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

4 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. رضا
  ۱۳۹۷-۰۵-۱۳

  سلام خیلی عالی بود.

 2. حسن عباسپور
  ۱۳۹۷-۰۵-۱۳

  خواهش می کنم. شما لطف دارید.

 3. emad
  ۱۳۹۷-۰۵-۱۴

  سلام آیا راهی هست که قبل از اینکه یک محصول رو بسازیم ویروسی کنیم؟
  و اینکه از چه طریقی میشه یک محصول رو ویروسی کرد با تشکر.

 4. حسن عباسپور
  ۱۳۹۷-۰۵-۱۴

  سلام emad عزیز
  اول جواب سوال دومتون 🙂
  برای ویروسی کردن یک محصول و افزایش فروش راهکارهای زیادی وجود داره. این مقالات رو در سایت سرچ کنید. حتماً می تونه تا حدود زیادی جواب سوال شما رو بده:

  بازاریابی ویروسی چیست و چگونه موجب تحول در کسب و کار شما می شود؟
  چگونه یک محتوای جذاب و تبلیغاتی بنویسیم؟
  چگونه “ترس از خرید” یا “مقاومت مشتریان در برابر خرید” را کاهش دهیم؟
  ۱۳ راهکار عالی در افزایش فروش وب سایت شما

  در مورد سوال اولتون باید بگم که کاملاً بستگی به نوع محصولتون داره. به طور مثال اگر در حوزه تولید محتوا و محصولات آموزشی کار می کنید می تونید قبل از تکمیل شدن محصول اون رو برای فروش قرار بدید و حتی تبلیغات گسترده روی اون انجام بدید. البته به اعتماد مشتریان به شما هم بستگی داره. به طور مثال قراره یک محصول آموزشی و یا حتی ورکشاپ حضوری برگزار کنید، یک توضیحات جامع از محصول یا دوره آموزشی خودتون در سایت قرار می دید تا کاربران به صورت پیش فروش محصول شما رو تهیه کنند.
  در محصولات فیزیکی هم میشه اینکار رو انجام داد اما اعتماد مشتریان معمولاً دیرتر جلب می شه.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط