آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

مهم ترین و رایج ترین اشتباهات در کسب و کار اینترنتی | بخش دوم

اشتباهات کسب و کار اینترنتی

با سلام؛

در ادامه شما رو به مطالعه بخش دوم مقاله مهم ترین و رایج ترین اشتباهات در کسب و کار اینترنتی دعوت می کنم. در این مقاله به مطالب مهمی از جمله انتخاب مناسب بازار هدف، ارزیابی رقبا، پرهیز از ایده آل گرایی و همچنین نقش برون سپاری در شتاب بخشی به رشد کسب و کارهای اینترنتی پرداخته می شود.

 

مهم ترین و رایج ترین اشتباهات در کسب و کار اینترنتی (بخش دوم)

عدم برون سپاری فعالیت ها

یکی از بهترین راه های صرفه جویی در هزینه های یک استارت آپ، برون سپاری فعالیت های پاره وقت می باشد. شما به سادگی هر چه تمام تر می توانید بسیاری از کارهای دست و پا گیر روزمره خود را برون سپاری نمایید. و با ذهنی آسوده، به جای درگیر شدن در اموری که شما را از بازاریابی باز می دارد، به فعالیت های مهم و اصلی کسب و کارتان بپردازید.

سایت های داخلی مطرحی وجود دارند که به صورت تخصصی برای امر برون سپاری ایجاد شده اند. در این سایت ها فریلنسر های بسیار زیادی وجود دارند که شما می توانید فعالیت های مورد نظر خود را به صورت پروژه ای و با هزینه ی دلخواه و توافقی به آنها بسپارید.

فریلنسر به زبان ساده به کسی گفته می‌شود که یک حرفه و تخصص (به طور مثال تایپ، ترجمه، نگارش مقاله، عکاسی، طراحی گرافیکی، بازاریابی و تبلیغات و…) دارد و به صورت پروژه ای و آزاد برای دیگران کار می‌کند. سایتهای پونیشا، انجام میدم، پارس کدرز، برنامه جو و … ، از مهم ترین سایت هایی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند.

شما از طریق این سایت ها به راحتی می توانید اموری نظیر نگارش محتوا و مقالات سایت، برنامه نویسی، کارهای گرافیکی، تبلیغات، مدیریت شبکه های اجتماعی و … را به افراد دیگر بسپارید.

همچنین اگر نوع کسب و کار شما به اینصورت است که باید محصولات فیزیکی را به دست مشتریان خود برسانید و مشکل شما انبار داری و تحویل محصولات به مشتریان می باشد، می توانید این موارد را نیز به راحتی برون سپاری نمایید. شرکت هایی هستند که فعالیت آنها بسته بندی، انبار داری و توزیع محصولات می باشد. شما به راحتی از طریق همکاری با این شرکت ها می توانید یکی از بزرگترین چالش ها در فروشگاه های آنلاین که انبارداری و توزیع به موقع محصولات می باشد را به فرصت های طلایی برای کسب و کار خود تبدیل نمایید. سایت های زاگما، لجیتو و آریا بستر از مهم ترین سایت هایی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند.

 

حتماً بخوانید: برون سپاری در کسب و کار اینترنتی، باید ها و نباید ها

 

عدم برنامه ریزی برای فعالیت های خارج از سایت

به گمان بسیاری از افراد، فعالیت های یک کسب و کار آنلاین تنها در کار با کامپیوتر و دنیای اینترنت خلاصه می شود. این در حالیست که بسیاری از کارهای روزانه یک وبمستر مربوط به دنیای خارج می باشد. کافیست در مورد استارت آپ های موفق کمی تحقیق نمایید تا متوجه بشوید که مدیران آنها، بیشتر از اینکه در پشت کامپیوتر مشغول برنامه نویسی و تایپ کردن باشند، زمان های بسیار زیادی را در فضای واقعی به مطالعه، تحقیق، بازاریابی، شرکت در کلاس ها،کنفرانس ها و دور همی ها، و تماس های تلفنی مشغولند.

دقت کنید که عدم تحرک و پرهیز از فعالیت های خارج از سایت، ضمن اینکه انرژی شما را به سرعت مستهلک می کند، امکان تفکر، ایده پردازی و همچنین آرامش ذهنی که بدون شک لازمه ی کارتان است را از شما می گیرد.

 

ایده آل گرایی و تأخیر بیش از حد در راه اندازی کسب و کار

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در دام ایده آل گرایی افتاده اید بدون شک این مطلب برای شما سودمند می باشد. منظور از ایده آل گرایی یا کمال گرایی، وسواس شدید برای کامل بودن همه ی فاکتورهای کسب و کار در همان روزهای آغازین می باشد. یک فرد ایده آل گرا بقدری درگیر جزئیات کار می شود که از هدف اصلی خود که ارائه خدمات مناسب می باشد باز می ماند.

به طور مثال یک فرد ایده آل گرا شاید ماه های متمادی برای طراحی سایت خود زمان صرف کند و در نهایت نیز از ظاهر سایت خود راضی نباشد. در صورتی که راه اندازی یک سایت وردپرسی به چند ساعت زمان بیشتر نیاز ندارد.

حالا فرض کنید چنین فردی برای همه موارد از جمله تهیه محصولات و خدمات سایت، تبلیغات و بازاریابی، برندسازی و… به همین میزان درگیر ایده آل گرایی و کمال گرایی شود. این امر به وضوح موجب تأخیر بسیار زیاد در راه اندازی و رشد کسب و کار و عقب ماندن از رقبا می گردد. بدون شک رقبا در همین مدت محصولات خود را تولید کرده و به امر بازاریابی مشغول شده اند در صورتی که فرد ایده آل گرا هنوز درگیر طراحی سایت خود می باشد.

حقیقت این است که شما تا زمانی که سایت خود را راه اندازی نکرده اید و محصولات یا خدمات خود را ارائه نداده اید، و تا زمانی که درگیر سئو، بازاریابی و پشتیبانی از محصولاتتان نشده اید هنوز هیچ کسب و کاری ندارید. بنابر این بهتر است ایده آل گرایی را کنار بگذارید و تکمیل نواقص کم اهمیت در کسب و کارتان را به مراحل بعد موکول نمایید. البته این مطالب هرگز به معنای عجله و شتاب بیش از حد در کارها نمی باشد.

 

اشتباه در انتخاب بازار هدف

انتخاب بازار هدف نامناسب یکی از مواردیست که شما را از موفقیت در این عرصه باز می دارد. بازار هدف (Target Market) به بیانی ساده به معنای افرادی از جامعه می باشد که به کالا یا خدمات شما نیاز دارند و به صورت بالقوه می توانند مشتریان شما باشند. شما برای سود بردن از بازاریابی باید حتما یک بازار هدف مشخص داشته باشید. فرض کنید شما کالا یا خدماتی را ارائه بدهید که در کشور ما مشتری نداشته باشد! و یا خدمات وب سایت شما توسط افراد بسیار زیادی در جامعه ارائه شود. در اینحالت احتمال شکست کسب و کار شما بسیار بالا می رود.

بنابراین نیاز است تا ضمن بررسی دقیق میزان نیازمندی بازار هدف به محصولات یا خدمات مورد ارائه خود، رقابت پذیری این بازار را نیز بررسی نمایید. بدون شک اگر بخواهید دست روی بازار و محصولاتی بسیار پر رقابت بگذارید، به همان نسبت باید خدمات شما نسبت به خدمات رقبایتان متمایز باشد.

 

فراموشی رقبا

شما در عرصه ی کسب و کار آنلاین همواره رقبایی دارید. حتی اگر یک ایده ی جدید و بسیار منحصر بفرد داشته باشید، پس از ورود به دنیای کسب و کار، کسانی هستند که به سرعت از ایده شما اقتباس نموده و آنرا پیاده سازی می نمایند، حتی بسیار سریعتر از شما!

بنابراین نیاز است که پیوسته رقبای خود را رصد نمایید چرا که بدون شک آنها نقاط ضعف و قوت شما را بررسی می کنند. بکوشید نقاط ضعف آن ها را پوشش دهید و از نقاط قوت آنها درس بگیرید. هرگز به سراغ کپی کردن از محتوا یا محصولات رقبا نباشید. این بدترین کار ممکن است. کاربران دنیای اینترنت امروز نسبت به گذشته بسیار هشیارتر شده اند و به سرعت شما را با رقبایتان مقایسه می کنند. بنا براین ضمن ارائه ی خدمات و محصولات منحصر به فرد، بکوشید تا خدماتی متمایز داشته باشید تا مشتریان شما دلیل قانع کننده ای برای انتخاب محصول شما داشته باشند.

 

این مقاله شامل سه بخش دیگر نیز می باشد. اگر این سه بخش را مطالعه نکرده اید می توانید لینکهای زیر را مشاهده نمایید.

مهم ترین و رایج ترین اشتباهات در کسب و کار اینترنتی | بخش اول

مهم ترین و رایج ترین اشتباهات در کسب و کار اینترنتی | بخش سوم

مهم ترین و رایج ترین اشتباهات در کسب و کار اینترنتی | بخش چهارم

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط