آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

ترفندها و اشتباهات ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی

ترفندها و اشتباهات ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی

 

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های ارزان و بسیار کارآمد در حوزه تبلیغات و بازاریابی اینترنتی است. اما آیا هر ایمیلی می تواند به عنوان تبلیغ برای کاربران ارسال شود؟ چه باید کرد تا ایمیل ما از میان ایمیل های فراوان تبلیغاتی مورد بازدید قرار گیرد؟ در این مقاله به شرح برخی از ترفندها و اشتباهات رایج در خصوص ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی می پردازیم.

 

 

حتماً بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه موجب رشد کسب و کار اینترنتی می شود؟

 

ترفندها و اشتباهات ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی

هر ایمیل دارای اجزای مختلفی می باشد که در بازاریابی ایمیلی، برای هر بخش باید نکات مورد نظر را رعایت نمود. اجزای یک ایمیل به شرح زیر هستند:

 

۱-نام فرستنده

اولین چیزی که در یک ایمیل مشاهده می شود نام فرستنده است. اگر نام فرستنده نا آشنا باشد کاربر ممکن است هیچ وقت ایمیل شما را باز نکند. پس بهتر است نام ایمیل خود را با استفاده از نام سایت و یا نام تجاری خود بسازید. در این صورت افرادی که در خبرنامه شما عضو شده اند ایمیل های شما را شناسایی کرده و آنها را مطالعه می کنند.

علاوه بر این وقتی ایمیل ارسال شده دارای نام تجاری و یا نام سایت شما باشد، اعتبار آن از دید کاربر افزایش می یابد و به راحتی به آن اعتماد می کند. در غیر اینصورت شاید کاربر تصور کند ایمیل از سوی فردی بدون نام و نشان تجاری و فاقد مکان معتبر برای او ارسال شده است. بزرگترین اشتباهی که صاحبان تجارت در این بخش می کنند استفاده از نام شخصی خود برای ساخت ایمیل است.

پس در آغاز به کار ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی خود باید توجه داشته باشید که حتماً از نام برند و یا شرکت برای ایمیل استفاده نمایید.

 

۲-عنوان ایمیل (Subject)

بعد از نام ایمیل، یکی دیگر از مهمترین بخش های هر ایمیل، عنوان ایمیل است. عنوان ایمیل علاوه بر اینکه باید کاربر را تشویق به باز کردن ایمیل نماید، نباید دارای مفاهیم فریبنده باشد. چرا که این موضوع اعتماد کاربران را نسبت به برند و نام تجاری شما به شدت کاهش می دهد. یکی از مهمترین اصول در بازاریابی اینترنتی صداقت است. اگر کاربر به صداقت یک برند اعتماد پیدا کند به مشتری طرفدار آن برند تبدیل خواهد شد. یکی از رایج ترین اشتباهات در این بخش استفاده از عناوین دروغین و بی ارتباط به محتوای ایمیل است. این امر باعث سلب اعتماد کاربر از برند شما خواهد شد. و شاید شما را به عنوان اسپم معرفی کند.

با توجه به اینکه باید در عنوان ایمیل صداقت وجود داشته باشد، بهتر است بهترین بخش متن خود را به عنوان موضوع ایمیل استفاده کنید و یک عنوان جذاب بنویسید به گونه ای که کاربر را ترغیب به باز کردن ایمیل نماید.

عنوان ایمیل نباید بیش از ۵۰ کاراکتر باشد. استفاده از عناوین طولانی باعث می شود کاربرانی که از دستگاه موبایل و یا تبلت ایمیلشان را چک می کنند، نتوانند عنوان ایمیل را به طور کامل ببیند و بخشی از عنوان را از دست بدهند. بنابراین تا حد امکان سعی کنید از عناوین کوتاه و جذاب استفاده کنید. بهتر است در عناوین ایمیل ها از افعال امری استفاده کنید تا درون مخاطب شما یک حس فوریت و هیجان ایجاد شود.

یکی از اشتباهات بزرگ که تمامی تأثیرات مثبت ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی شما را نابود می کند استفاده از بعضی از عبارت های کلیشه ای است که ذهنیت منفی در مخاطب ایجاد می نماید. به طور مثال استفاده از عبارات “کلیک کنید”، “کسب درآمد میلیونی ظرف چند روز”، “شما برنده شدید”، “شما بسیار خوش اقبال هستید” و … ، این قبیل عبارت ها به دلیل استفاده فراوان توسط فریبندگان دنیای مجازی، ذهن مخاطبان را منفی کرده و در صورت استفاده سبب می شود کاربران به شما به عنوان یک اسپم و یا کلاهبردار نگاه کنند. به همین دلیل هیچگاه از این عبارات استفاده نکنید.

در صورت امکان، در عنوان ایمیل از نام و نام خانوادگی مخاطب خود استفاده کنید. این مورد از طریق سرویس های ارائه دهنده ایمیل مارکتینگ به راحتی قابل پیاده سازی می باشد.

 

۳-متن ایمیل

بخش دیگر ایمیل، که بخش اصلی از دید صاحبان تجارت است، متن ایمیل می باشد. تمام توضیحات و مقصود ما از ارسال ایمیل باید در آن نهفته باشد. اگر کاربری ایمیل شما را باز کند و به قسمت متن ایمیل برسد یعنی شما ۵۰ % از راه را پیش رفته اید و او را جذب ایمیل خود نموده اید تا ایمیل را باز کند و متن را بخواند و این یک برد برای شماست. حالا شما فرصت دارید تا کاربر را به خریدار محصول و یا خدمات خود تبدیل کنید. این بخش اهمیت فراوانی برای هدایت کاربر به سایت و یا خرید محصول شما دارد.

یکی از اشتباهاتی که بسیار رایج است قراردادن یک متن یا تصویر تبلیغاتی به تنهایی در داخل متن ایمیل می باشد. در این عصر به دلیل بمباران تبلیغاتی در صفحات مجازی، چشم و ذهن مردم از دیدن تبلیغات خسته شده است. شما باید با یک سیاست و استراتژی منحصر به فرد و جذاب کاربر را به سمت خرید از خود سوق دهید. شاید استفاده از یک داستان جالب و یا یک سرگرمی، یک متن بسیار آموزنده و مفید، یک پادکست صوتی آموزشی و یا توضیح کامل محصول و خدمات شما بهترین انتخاب باشد. در هر صورت متن ایمیل باید فاکتورهای فراوانی برای انواع سلیقه ها داشته باشد. همچنین در نظر داشته باشید که محتوای شما تا حدامکان باید ساده و قابل فهم باشد.

بسیاری از افراد از متن های طولانی خوششان نمی آید. اما این نکته را باید در نظر بگیرید که هرچه توضیحات و متن شما کاملتر باشد (البته در حد و اندازه گنجایش یک ایمیل)، کاربر اعتماد بیشتری به شما و تخصص شما می کند. حال به عنوان راهکار برای اینکه همه افراد از متن شما لذت ببرند می توان پیشنهادات زیر را ارائه کرد:

  • استفاده از اینفوگرافی : استفاده از اینفوگرافی یک راهکار بسیار عالی برای کسانی است که حافظه تصویری خوبی دارند و حوصله خواندن متن های طولانی را ندارند. استفاده از متن و عکس به صورت همزمان باعث می شود هر دو نیمکره مغز فعال شود و در حافظه کاربر بیشتر و برای مدت طولانی تری باقی بماند. پس تا حد ممکن توضیحات خود را در قالب یک اینفوگرافی آماده کنید.
  • استفاده از قالب های ایمیل: طبق تحقیقات صورت گرفته بیش از ۷۰ درصد از موارد ایمیل مارکتینگ هایی که از قالب استفاده می کردند به موفقیت رسیده اند. قالب های ایمیل برای کاربران جذاب تر هستند. به خصوص که در حال حاضر بیشتر افراد ایمیل های خود را با گوشی های هوشمند خود چک می کنند. بهتر از قالب های واکنش گرا و افکت های ویژه که برای گوشی هم قابل مشاهده باشد، استفاده کنید.
  • پاراگراف بندی: سعی کنید متن خود را برحسب موضوعات پاراگراف بندی کنید و برای هر پاراگراف عنوانی تعیین نمایید. اینکار به افرادی که زمان کافی برای مطالعه ایمیل شما را ندارند کمک می کند تا بتوانند ایمیل را به سرعت مطالعه کنند. در اینحالت علاوه بر جذب مخاطبانی که کم حوصله هستند به کاربران این حس منتقل می شود که برای آن ها ارزش قائل شده اید و وقت صرف تهیه این ایمیل نموده اید.

شما برای بهره گیری صحیح از ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی خود لزوماً باید متن ایمیل های خود را به بهترین شکل بهینه نمایید. تأثیر متن ایمیل در افزایش نرخ کلیک بسیار زیاد است پس باید تمام تلاش را به کار بست تا متن به گونه ای باشد که کاربر را تشویق به کلیک کردن بر روی ایمیل و یا خرید از شما نماید.

 

نتیجه گیری

ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی اگر به درستی و با رعایت اصول آن انجام پذیرد می تواند نام تجاری شما را بر سر زبان ها بیاندازد و میزان فروش شما را بالا ببرد. در عین حال اگر در بدنه ی ایمیل های شما نکات ضروری رعایت نشود، این ایمیل ها می توانند به ضد تبلیغ برای کسب و کار اینترنتی شما تبدیل شوند. پس قبل از انجام ایمیل مارکتینگ باید تمام نکات آن را بدانید و یا از افراد موفق و مطلع در این حوزه مشورت بگیرید. یک ایمیل جمعی اشتباه می تواند شما را برای همیشه در اسپم قرار دهد و چراغ این شاخه از بازاریابی که بسیار هم پر بازده می باشد را برای کسب و کار شما خاموش نماید.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط