آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

نکات و ترفندهای بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی

بنر تبلیغاتی

یکی از ابزارهای تبلیغاتی در دنیای دیجیتال، بنرهای تبلیغاتی هستند. بنرهای تبلیغاتی در محیط مجازی، همان حکم بیلبردهای محیط واقعی را دارند. همانطور که هزینه ای پرداخت می شود تا یک بنر در خیابان های پر رفت و آمد نصب شود، در دنیای مجازی هم برای درج بنر تبلیغاتی در سایت های پر ترافیک و پر بازدید باید هزینه پرداخت کرد. صاحبان کسب و کارهای آنلاین معمولاً اهداف مختلفی برای استفاده از بنرهای تبلیغاتی دارند. اما متأسفانه تجربه ثابت کرده است که در بسیاری از موارد بدلیل عدم رعایت اصول بازاریابی اینترنتی، بازدهی تبلیغات بنری بسیار پایین تر از پیش بینی می باشد. در این مقاله به نکات و ترفندهای بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی اشاره می کنیم.

 

نکات و ترفندهای بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی

یکی از بزرگترین اشتباهات افراد این است که بنرهای تبلیغاتی را به صفحه اصلی سایتشان لینک می دهند. اینکار بشدت میزان اثرگذاری بنر تبلیغاتی را کاهش می دهد. شما باید بنرهای تبلیغاتی را به صفحه فرود سایت خود لینک نمایید. در این صفحات بر اساس هدفی که از بنر تبلیغاتی خود دارید، توضیحات کاملی را در مورد برند یا محصولاتتان ارائه کنید. بهتر است یک هدیه رایگان برای دانلود قرار دهید و از همه مهمتر ایمیل کاربرانتان را جمع آوری نمایید.

 

حتماً بخوانید: صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اطمینان داشته باشید که عمده افراد در اولین بازدید از سایت شما هیچگونه خریدی انجام نمی دهند. بنابراین شما باید ایمیل کاربرانتان را برای فراخوان های بعدی حتماً دریافت نمایید. در غیر اینصورت تمام هزینه ای که برای تبلیغات بنری انجام داده اید هدر می رود.

یکی دیگر از مهمترین اصول تبلیغات بنری انتخاب صحیح سایتی است که بنر در آن قرار داده می شود. دقت کنید که پربازدید بودن یک سایت، هیچگاه تضمین کننده این نیست که تبلیغات در آن با بازدهی مناسبی همراه خواهد بود. به طور مثال ممکن است شما هزینه بسیار بالایی را پرداخت نمایید و یک بنر تبلیغاتی در یک سایت ورزشی بسیار محبوب قرار دهید. حال اگر حوزه کاری شما کاملاً با فعالیت های ورزشی متفاوت باشد بدون شک بازدهی تبلیغات شما بسیار کاهش می یابد. در بسیاری از موارد اگر صاحب یک کسب و کار، تبلیغات خود را در سایت هایی با ترافیک کمتر اما مرتبط با حوزه کاری خود قرار دهد نتیجه بسیار بهتری می گیرد. حتی تبلیغات بنری در بعضی از وبلاگ ها ممکن است اثربخش باشد. بنابراین باید با حساسیت بالا به دنبال وب سایت هایی باشید که در حوزه کاری و تخصص شما فعالیت می کنند.

 

انواع بنرهای تبلیغاتی

بنرهای تبلیغاتی به دو دسته بنرهای ثابت و بنرهای متحرک تقسیم می شوند. اگر قصد استفاده از بنرهای متحرک را دارید هیچگاه به سراغ بنرهایی که به صورت ممتد فلش می زنند و متنشان به سرعت تغییر می کند نروید. این بنرها نه تنها جذابیتی ندارند، در اکثر موارد حس بدی را به مخاطبان منتقل می کنند.

 

هدف از تبلیغات بنری

شما در ابتدا باید هدف و استراتژی خودتان را از تبلیغات بنری مشخص کنید. مهمترین اهداف استفاده از بنرهای تبلیغاتی موارد زیر هستند:

  • جذب ترافیک (افزایش بازدید وب سایت)
  • برندسازی
  • معرفی یک محصول
  • افزایش فروش در بلند مدت و کوتاه مدت
  • ایمیل مارکتینگ (جمع آوری اطلاعات مخاطبان)

 

بسیاری از وب مستران از بنرهای تبلیغاتی جهت هدایت افراد به صفحات سایت خود و یا بهبود سئوی سایت استفاده می نمایند. اما برخی از برندها و شرکت ها فقط برای معرفی خود و سر زبان انداختن برند و محصولاتشان از بنرهای تبلیغاتی استفاده می کنند. هدف از تبلیغات بنری می تواند متنوع باشد. بنابراین طراحی بنر باید با توجه به هدف و استراتژی بازاریابی شما انجام شود. در ادامه به چند نکته برای طراحی بهتر بنرهای تبلیغاتی می پردازیم.

 

نکات مهم در طراحی بنر تبلیغاتی

هر بنر تبلیغاتی از دو بخش متن و عکس تشکیل شده است. در بسیاری از اوقات ما از متن استفاده نمی کنیم و تنها با عکس ها مفهوم خودمان را می رسانیم اما این گونه بنرها بسیار کم کاربرد و کم نتیجه هستند و بیشتر برای معرفی یک برند و یا یک لوگو استفاده می شوند. در حالت کلی برای داشتن یک بنر خوب باید اصول استفاده توأمان از متن تبلیغاتی و عکس را بدانیم تا از بنر خود بیشترین بازدهی را داشته باشیم. بسیاری از افراد تبلیغات گسترده ای انجام می دهند و از تبلیغ خود نتیجه نمی گیرند. این افراد باید بدانند که مطمئناً بنر آنها به اندازه کافی جذاب نبوده است. هر بنر باید به گونه ای طراحی شود که فرد را ترغیب به کلیک کند. در ادامه بخشی از این اصول را بیان می کنیم.

 

طراحی ساده

بنرهای تبلیغاتی نباید از طراحی چشمگیر و خیلی زیبا برخوردار باشند! بله درست متوجه شده اید. اگر طراحی یک بنر بسیار زیبا و شلوغ باشد به گونه ای که باعث شود متن بنر و مفهوم بنر دیده نشود نه تنها مفید نیست بلکه مخرب هم هست. بنرهای تبلیغاتی باید به گونه ای طراحی شوند که مخاطب را ترغیب به کلیک کنند و هدف و مفهوم ما را از بنر برسانند. بسیاری از اوقات بنر های تبلیغاتی توسط گرافیست ها طراحی می شوند و مانند یک تابلو نقاشی بسیار زیبا هستند. اما این نکته را باید دانست که گرافیست ها، با اصول کسب و کار و روان شناسی تبلیغات آشنا نیستند. زیبایی بیش از حد بنر و استفاده از طرح های شلوغ باعث می شود که اصل هدف طراحی بنر زیر سوال برود و کاربران تنها جذب زیبایی بنر شوند و متوجه مفهوم آن نشده و بر روی آن کلیک نکنند.

بنرهای تبلیغاتی باید در عین زیبایی و شیک بودن بسیار ساده باشند و تنها با عبارات افراد را جذب کنند. استفاده از عکس ها تنها باید برای افزایش درک و مفهوم هدف تبلیغات باشد. در غیر اینصورت تنها برای زیبایی یک بنر نباید از عکس ها استفاده کرد. به طور مثال در صورتی که بنر شما تخفیف ۳۰ درصدی دارد، استفاده از یک تصویر یا آیکون هدیه کمک به درک بهتر بنر می کند. اگر به طور مثال در سایت خودتان تخفیف پاییزی دارید استفاده از برگ های پاییزی می تواند به درک تبلیغات کمک نماید.

 

حجم بنر

حجم بالای بنر تبلیغاتی ممکن است سرعت لود شدن آن را کاهش داده و سبب شود که بنر دیرتر نمایش داده شود. بنابراین تا حد امکان حجم بنر تبلیغاتی را کاهش دهید.

 

متن بنر تبلیغاتی

بخش اصلی هر بنر تبلیغاتی متن آن است. داشتن یک پیام قوی در یک بنر تبلیغاتی از مهمترین عوامل جذب مخاطب است. کلماتی که در متن بنر تبلیغاتی استفاده می شود تعیین کننده میزان جذب مشتری و کاربر به سمت شما می باشد. برای تولید متن بنر تبلیغاتی باید نکات زیر را رعایت کنید.

  • در ابتدا هدف خود را از تبلیغات بدانید. با دانستن هدف خود از تبلیغات به راحتی می توانید متن های مناسب را پیدا کنید. اگر محصول جدیدی را در بنر خود می خواهید معرفی کنید باید در متن بنر خصوصیات این محصول را بیان کنید. در صورتی که می خواهید برند خود را معرفی کنید باید از برتری های برند خود نسبت به برندهای مشابه بگویید.
  • مخاطبین بنر خود را مشخص کنید. شما باید بدانید که برای چه کسانی تبلیغ می کنید. با توجه به جامعه هدفتان متن بنر را آماده کنید. مثلاً اگر شما سالن زیبایی دارید مخاطبین شما خانم هایی با گروه سنی خاص هستند پس باید متن شما برای خانم ها و با شناختن حساسیت خانم ها نوشته شود. مثلاً می توانید از کلماتی مانند زیبایی، خانم های زیبا و … استفاده کنید. این کلمات برای خانم ها جذابیت زیادی دارد و آنها را به سمت بنر شما سوق می دهد.
  • خودتان را جای آنها قرار دهید. بهترین کاری که می توانید هنگام نوشتن متن تبلیغاتی انجام دهید این است که خودتان را جای کاربر قرار دهید و ببینید آیا با خواندن این متن حاضرید بر روی بنر کلیک کنید؟! این راهکار به شما کمک می کند که متن های مناسب تری بنویسید.
  • خلاصه بگویید. در متن های تبلیغاتی تا حد امکان باید از اطلاعات اضافی و زیاده گویی اجتناب کرد. بهترین زمان برای جذب یک مخاطب سه ثانیه است. اگر متن شما طولانی و کسل کننده باشد مخاطب مطمئناً بنر شما را دنبال نخواهد کرد. سعی کنید تیتروار پیام خود را برسانید و کسب اطلاعات بیشتر را با کلیک فراهم کنید.
  • استفاده از کلمات جذاب را فراموش نکنید. برخی از کلمات هستند که برای همه ما بسیار جذاب و دوست داشتنی هستند. مثلا کلمه “رایگان” یکی از قوی ترین کلمات در تبلیغات است که کاربر را جذب می کند. البته استفاده از این کلمات نیز باید به درستی انجام شود وگرنه یک ضد تبلیغ خواهد بود. باید بدانید در جامعه هدف شما چه کلماتی جذاب هستند و از آنها استفاده کنید. برخی از کلمات نیز ذهنیت منفی در مخاطب ایجاد می کند که باید از آنها پرهیز کرد. این کلمات و عبارات به دلیل استفاده مکرر در تبلیغات کاذب به عبارات های منفی تغییر هویت داده اند. استفاده از عبارت های شعاری نیز تأثیر منفی برای کاربر دارد و نباید از آن ها استفاده کرد.

 

نتیجه گیری:

در دنیای اینترنت زمان شما برای جلب توجه و متقاعد کردن کاربران برای کلیک بر روی یک بنر تبلیغاتی بسیار محدود می باشد. شما باید در عرض چند ثانیه کاربر را جذب بنر خودتان کنید. اطمینان داشته باشید که عمده افراد در اولین بازدید از سایت شما هیچگونه خریدی انجام نمی دهند. بنابراین شما باید ایمیل کاربرانتان را برای فراخوان های بعدی حتماً دریافت نمایید. بنرها تا حد امکان باید ساده و خوانا باشند و مفهوم خود را به راحتی برسانند. المان های طراحی باید به بیان مفهوم طراحی کمک کنند و نباید کاربر را سردرگم نمایند. با طراحی مناسب و انتخاب متن مناسب می توانید با تبلیغات کم هزینه نیز بیشترین بازخورد را داشته باشید. فقط کافیست با رعایت اصول اولیه، از همه امکانات خود به بهترین نحو استفاده کنید.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط