آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از شاخه های مهم بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. این مفهوم نسبتاً جدید در سالهای اخیر توسط بازاریابان اینترنتی سر و صدای زیادی به پا کرده و به همین واسطه مشاغل اینترنتی زیادی نیز ایجاد شده اند. کیفیت محتوای ارائه شده توسط وبسایت ها تأثیری کاملاً مستقیم بر نرخ تبدیل (نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری ) آن ها می گذارد. امروز دیگر بر هیچ وبمستری پوشیده نیست که تولید و انتشار محتوای مفید و تخصصی تا چه اندازه در رشد کسب و کارهای اینترنتی موثر می باشد.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

شاید شما هم این جمله که “محتوا پادشاه است” را شنیده باشید. این یک باور صحیح است. چرا که محتوا به ویژه در بازاریابی برای خود پادشاهی می کند. ارزش محتوا آنقدر زیاد است که می تواند باعث جذب مخاطب شود و یا آن را از برند شما نا امید گرداند.

بازاریابی محتوا شامل مجموعه ای از اقدامات است که در یک چرخه تولید، توزیع، آنالیز و تحقیق قرار می گیرد تا با استفاده از استراتژی محتوایی تعیین شده توسط کارشناسان تولید محتوا بتواند منجر به جذب مخاطبین شود. در واقع می توان گفت که بازاریابی محتوا نوعی هنر دیجیتالی است که هنرمند تولید کننده محتوا باید بتواند با استفاده از شکل های مختلف محتوایی، در جذب و نگهداری مشتریان تلاش کند.

حتی اگر وبسایت شما وضعیت سئوی مطلوبی داشته باشد شما بدون ارائه محتوای جذاب و کاربر پسند، هیچگاه شاهد افزایش فروش محصولات خود نخواهید بود. در دنیای امروز سرعت فزاینده گردش اطلاعات و تنوع ارائه محصولات به کاربران اینترنت حق انتخاب و گزینش داده است. وقتی که کاربری به منظور خرید اینترنتی از طریق نتایج موتورهای جستجو و یا تبلیغات کلیکی وارد یک وبسایت می گردد انتظار دارد به سرعت در مورد کالای مد نظر خود اطلاعات کسب کند. شما ثانیه های بسیار کمی را فرصت دارید تا با ارائه یک محتوای مناسب و جذب کننده، بازدیدکنندگان وبسایت خود را متقاعد کنید که خرید از شما بهترین انتخاب ممکن می باشد. هر قدر اطلاعات شما در مورد محصولات و خدماتتان کامل تر، جذاب تر و دارای جزئیات بیشتری باشد، میزان فروش شما افزایش می یابد.

 

 

هدف از بازاریابی محتوا

هدف از بازاریابی محتوا همانند انواع روش های بازاریابی، افزایش فروش و یا برندسازی است. شاید هدف از تمامی روش های بازاریابی به صورت مستقیم افزایش فروش نباشد اما اگر هدف موارد دیگری همچون برندسازی نیز باشد، در نهایت منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

در روند بازاریابی محتوایی، فرد تولید کننده محتوا باید بتواند بر اساس پارامترهای تعیین شده، در درجه اول توجه مشتری یا مخاطب را به خود جذب کند و در مرحله بعد وی را به یک مشتری سود آور تبدیل نماید.

 

بازاریابی محتوا

 

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات دیجیتال

برخی گمان می کنند که بازاریابی محتوایی همان تبلیغات در فضای دیجیتال است. در واقع می توان گفت که تبلیغات تنها بخش کوچکی از بازاریابی محتوا به حساب می آید. بازاریابی محتوا مفهومی بسیار گسترده تر از تبلیغات است. شما در بازاریابی محتوا با استفاده از قالب های مختلف، تبلیغ می کنید، آموزش می دهید، نکات متفرقه مرتبط به کسب و کار خود را بیان می کنید و تا می توانید اعتماد مخاطبانتان را به خود جلب می کنید. البته تمامی این موارد نوعی تبلیغ محسوب می شوند، اما هدف بازاریابی محتوایی، تبلیغات غیر مستقیم است نه مستقیم!

 

قالب های محتوا در بازاریابی محتوا

یکی از مهمترین ویژگی های بازاریابی محتوایی، تنوع قالب ها است. در بازاریابی محتوا از روش ها و قالب های مختلفی برای بازاریابی استفاده می شود که در ادامه به آنها اشاره می نماییم:

 

محتوای متنی

یکی از رایج ترین قالب های عرضه محتوا در این نوع بازاریابی، محتوای متنی است. این شکل از بازاریابی محتوا می تواند شامل ارائه مقالات در وبسایت یا شبکه های اجتماعی تخصصی، محصول نویسی و ریپورتاژ آگهی در سایت های پربازدید باشد.

پادکست صوتی

پادکست نیز یکی دیگر از قالب های محتوا است. پادکست ها در واقع فایل های صوتی هستند که با استفاده از موسیقی و گفتار مناسب اطلاعات جامعی را در موارد مشخص در اختیار مخاطب قرار می دهند. در سال های اخیر استقبال از پادکست های صوتی به شدت رشد پیدا کرده است و نقش بسزایی در بازاریابی محتوایی دارد. شما می توانید در وبسایت، ایمیل های ارسالی به مخاطبان و همچنین شبکه های اجتماعی خود از پادکست های صوتی با محتوای مفید و ارزشمند استفاده نمایید.

ویدئو

ویدئو نیز از مهمترین قالب هایی است که در بازاریابی محتوا مورد استفاده قرار می گیرد. به نظر می رسد در سال های آتی استفاده از ویدئو به شدت افزایش پیدا کند و صاحبان کسب و کار باید از این قالب محتوایی نیز در روند بازاریابی محتوایی خود استفاده کنند. استفاده از انیمیشن های تبلیغاتی زیبا همراه با تم طنزگونه می تواند توجه مخاطبان را به سرعت به برند شما جلب نماید.

تصویر

استفاده از تصاویر با کیفیت، لوگوموشن، فتوکلیپ ها و دیگر موارد، همگی از قالب های مرسوم در بازاریابی محتوایی هستند. استفاده از اینفوگرافیک های کاربردی با طراحی فلت در سال های اخیر بسیار شایع شده است و توصیه می شود حتماً در وبسایت خود از آن استفاده نمایید.

 

بازاریابی محتوا

 

صحبت پایانی
محتوا یک سرمایه برای کسب و کارهای مختلف محسوب می شود. این سرمایه اما باید به دقت جمع آوری شود. اگر صاحب یک کسب و کار هستید، توجه داشته باشید که چه محتوایی را به عنوان سرمایه خود نشر می دهید. محتوای بی کیفیت نه تنها یک سرمایه به حساب نمی آید بلکه ممکن است به برند شما آسیب جدی وارد نماید. در مشخص کردن محتوای تولیدی توسط مجموعه خود دقت کافی را به خرج دهید تا محتوای تولید و منتشر شده کیفیت لازم را داشته باشد. اگر نمی توانید محتوای مناسب را تولید کنید، این کار را برون سپاری نمایید و بازاریابی محتوا را به افراد متخصص تولید کننده آن بسپارید.

 

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط