آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه موجب رشد کسب و کار اینترنتی می شود؟

ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه موجب رشد کسب و کار اینترنتی می شود؟

بدون شک یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش های بازاریابی اینترنتی ایمیل مارکتینگ (Email marketing) می باشد. این روش مدتهاست مورد استقبال مدیران کسب و کارهای اینترنتی قرار گرفته است و عموم آنها به نتایج شگفت آور آن در افزایش فروش و برقراری ارتباط موثر با کاربران اذعان دارند. به جرأت می توان گفت که قریب به اتفاق کاربران اینترنت در حال حاضر حداقل یک ایمیل برای خود دارند. هر فرد برای ساخت اکانت در تلفن هوشمند خود و یا صفحات اجتماعی نیاز به یک ایمیل برای تأیید دارد. از این میان، جمعیت انبوهی به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه ایمیل های دریافتی خود را چک می کنند.

این امکان برای صاحبان کسب و کار اینترنتی یک امتیاز بسیار بزرگ محسوب می شود. چرا که از این طریق به راحتی و با کمترین هزینه می توانند به صورت هدفمند به تبلیغات و بازاریابی محصولات و خدمات مورد ارائه خود بپردازند. این ابزار همواره در دسترس مردم می باشد و با این روش می توان حجم بسیار زیادی از اطلاعات را با مخاطبان به اشتراک گذاشت.

 

ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه موجب رشد کسب و کار اینترنتی می شود؟

با توجه به اینکه حجم و میزان داده های ارسالی و گردش اطلاعات روزانه ایمیلی بسیار بالاست، زمان و حوصله هر فرد برای مطالعه یک ایمیل بسیار محدود می باشد. از اینرو به کار بستن روش های نادرست ایمیل مارکتینگ نه تنها موجب رشد یک کسب و کار آنلاین نخواهد شد، بلکه از محبوبیت یک کسب و کار به شدت کاسته و موجب از دست رفتن کاربران و هدر رفتن بدون نتیجه منابع می گردد.

در ادامه به تشریح ایمیل مارکتینگ و نحوه استفاده صحیح از آن می پردازیم.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟

به بیانی ساده ایمیل مارکتینگ یعنی استفاده از ایمیل برای تبلیغ یک محصول یا خدمت. اما تعریف دقیق تر ایمیل مارکتینگ، استفاده از ایمیل برای ارتباط با مشتریان بالقوه می باشد.

 

چرا ایمیل مارکتینگ ؟

بر اساس مطالعات انجام شده، در عصر گسترش شبکه های اجتماعی و نقش پر رنگ این رسانه ها در کسب درآمد آنلاین، نه تنها بازاریابی ایمیلی کمرنگ نشده است بلکه هنوز یکی از روش های بسیار مفید و موثر در رشد و توسعه کسب و کارها محسوب می شود.

 

چگونه ایمیل های کاربران خود را جمع آوری نماییم؟

شما می توانید در فوتر وبسایت خود فرمی را به عنوان خبرنامه قرار دهید که کاربران با وارد کردن اطلاعاتشان عضو خبرنامه سایت شما شوند. همچنین می توانید در انتهای مقالات، محصولات و قسمت های مختلف سایت فرم های مجزایی قرار دهید که کاربران با وارد کردن اطلاعات در هر قسمت عضو همان لیست ایمیل شوند. به اینصورت شما لیست های متفاوت ایمیل دارید که از قسمت های مختلف سایتتان با موضوعات مختلف جمع آوری شده اند. به اینصورت می توانید از هر لیست در مواقع مورد نیاز برای اطلاع رسانی های بعدی به اعضای همان گروه استفاده نمایید.

سرویس های بسیار زیادی وجود دارند که خدمات ایمیل مارکتینگ را ارائه می دهند. میلرلایت و میل چیمپ جزو محبوب ترین آن ها می باشند. شما با ثبت نام در این سرویس ها و تکمیل اطلاعات و تنظیمات مورد نظر، یک کد اسکریپتی دریافت می کنید. پس از کپی کردن این کد در قسمت مورد نظرتان در سایت، فرم ورود اطلاعات برای کاربران شما نمایش داده می شود. البته در سیستم های مدیریت محتوایی نظیر وردپرس، افزونه های مختلفی برای اینکار وجود دارد که می توانید از آنها برای ایمیل مارکتینگ استفاده نمایید.

 

چه ایمیل هایی ارسال نماییم؟

شما می توانید مقالات آموزشی، ویدئو ها و پادکست های صوتی ارزشمند برای کاربرانتان ارسال نمایید. می توانید آنها را از محصولات یا خدمات جدید وب سایت مطلع نمایید. همچنین می توانید آنها را از رویدادها، ورکشاپ ها، دور همی ها و تخفیف های گروهی محصولاتتان با خبر کنید.

 

مزایای ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی

ایمیل مارکتینگ دو مزیت بزرگ دارد، یکی قیمت بسیار ارزان و دومی سهولت استفاده از آن.

ارسال ایمیل یکی از ارزان ترین روش ها برای تبلیغ یک محصول و یا خدمت در مقایسه با بقیه روش های تبلیغات آنلاین است. برای راه اندازی و توسعه ی یک کمپین بازاریابی، ایمیل یک انتخاب بسیار آسان و در دسترس برای تمامی استارت آپ ها می باشد.

شما از طریق ایمیل مارکتینگ می توانید یک گزارش کامل، تحلیلی و دارای جزئیات بسیار دقیق از ایمیل های ارسال شده از قبیل؛ نرخ کلیک توسط کاربران بر روی ایمیل های شما، نرخ باز شدن ایمیل هایتان، نرخ اسپم شدن ایمیل ها و … را داشته باشید. ایمیل مارکتینگ این اجازه را به شما می دهد که آمار جمعیت (سن، درآمد و ..) کاربران را داشته باشید.

ایمیل مارکتینگ به شما اجازه می دهد که قالب بندی متفاوت و دلخواه خودتان را پیاده سازی کرده و امکانات فراوان تری نسبت به بقیه صفحات اجتماعی در اختیار داشته باشید. شما در یک ایمیل می توانید از فرمت های مختلف فیلم ، عکس، لینک، متن و انواع فایل ها و .. استفاده کنید.

یکی از بزرگترین مزیت های ایمیل نسبت به رسانه های اجتماعی دیگر این است که احتمال دیده شدن ایمیل و نام شما در ایمیل مارکتینگ بسیار بیشتر از دیگر صفحات اجتماعی است. وقتی شما یک پست در صفحات اجتماعی ارسال کنید دلیل بر این نمی شود که همه مخاطبین شما آن پست را مشاهده کنند. اما در مقابل، ایمیل ها در صندوق پستی کاربر تا زمانی که خوانده یا حذف نشوند نمایش داده می شوند.

در حالت ایده آل ایمیل مارکتینگ باید با رسانه های اجتماعی دیگر همراه باشد. قرار دادن لینک شبکه های اجتماعی متنوع مانند کانال تلگرام و یا پیج اینستاگرام در داخل ایمیل های بازاریابی شما، راه دیگری برای آشنایی مشتریان با نام شما و روش های ارتباطی دیگر شما محسوب می شود. از طرفی دیگر می توان در رسانه های اجتماعی مردم را تشویق کرد که در خبرنامه های شما عضو شوند و ایمیل های شما را به صورت داوطلبانه دریافت کنند.

 

اصول مهم ایمیل مارکتینگ

۱- لیست ایمیل خود را بسازید

یکی از اشتباهات بسیار بزرگ در ایمیل مارکتینگ، خرید لیست ایمیل می باشد. شما با ارسال ایمیل های کور و غیر هدفمند برای افراد ناشناس نه تنها منابع مالی کسب و کار اینترنتی خود را هدر می دهید بلکه به دلیل نارضایتی افراد از ارسال ایمیل های غیر مرتبط، ایمیل های خود را راهی پوشه اسپم می کنید. اینکار علاوه بر ایجاد نارضایتی شدید کاربران از شما موجب می شود سرویس های ارائه دهنده ی ایمیل مارکتینگ شما را جریمه نموده و حسابتان را مسدود نمایند.

۲- پیروی از قوانین (CAN-Spam)

در سال ۲۰۰۳ قانونی تحت عنوان محافظت از کاربران اینترنت در برابر ایمیل های اسپم و تقلبی تصویب شد. این قانون به اختصار CAN-SPAM گفته می شود.

افراد و شرکت هایی که از این قوانین پیروی نکنند جریمه می شوند. سایت هایی مانند گوگل و یاهو افرادی را که از طریق اکانت خود ایمیل اسپم و یا تبلیغات بدون مجوز از کاربر ارسال می کنند شدیداً جریمه نموده و ایمیل آنها را دیگر در اینباکس کاربر نمایش نمی دهند. الزامات مهم این قوانین به شرح زیر می باشد:

  • داشتن یک موضوع مشخص در ایمیل ارسالی
  • استفاده از موضوعات غیر فریبنده
  • قرار دادن امکان لغو اشتراک برای کاربرانی که دیگر متمایل به مشاهده ایمیل های شما نمی باشند
  • قرار دادن نام و آدرس شما در انتهای ایمیل

۳- تنها هدف شما از ارسال ایمیل، تبلیغ محصولات یا افزایش فروش نباشد

از طریق ایمیل با مشتریان خود ارتباط بگیرید و از تخصص های خود و مطالب جالب و هیجان انگیز استفاده کنید. در داخل ایمیل ها مقالات آموزشی، ویدئو یا پادکست های صوتی مفید قرار دهید. کاری کنید که کاربران همواره منتظر دریافت ایمیل های جذاب، آموزشی و انگیزشی شما باشند. اگر ایمیل های شما جذاب و غیر فریبنده باشند کاربران ترغیب می شوند که مطالب شما را از طریق سایت دنبال نموده و در نهایت تبدیل به مشتریان شما شوند.

به یاد داشته باشید که افرادی که به صورت دلخواه ایمیل و نام خود را در اختیار شما قرار داده اند تا با شما ارتباط برقرار کنند به شما اعتماد نموده اند. آنها سزاوار احترام شما هستند. شما می توانید با ارتباط درست با مشتریان خود آنها را به طرفدار و مبلغ خود تبلیغ کنید.

۴- زمانبندی ارسال ایمیل ها

اگر در کسب و کار اینترنتی خود از خبرنامه استفاده می کنید، برای آن برنامه ریزی منظم داشته باشید. داشتن یک زمان و یک روز معین برای ارسال ایمیل به مشترکان شما کمک می کند که بدانند در چه زمانی منتظر ایمیل های شما باشند و چه مطالبی قرار است برای آنها ارسال شود.

 

چگونه یک ایمیل مارکتینگ موفق داشته باشیم؟

طبق آخرین مطالعات انجام شده بر روی ایمیل مارکتینگ، فاکتورهای زیر در داشتن یک تبلیغ موفق به وسیله ایمیل مارکتینگ تأثیر مستقیم دارند:

۱- خلاقیت

به کار بردن خلاقیت شامل طراحی ظاهر ایمیل (طرح/تصویر/رنگ) و موضوع و عنوان ایمیل.

۲- هدفمندی

اگر می خواهید نتیجه گیری شما از ایمیل مارکتینگ افزایش یابد، ایمیل های خود را برای هر گیرنده، کاملاً مرتبط و شخصی سازی کنید. بدین معنا که اگر ایمیل یک کاربر را از طریق خبرنامه سایت دریافت نموده اید تنها ایمیل های مرتبط با خبرنامه را برای وی ارسال نمایید. و یا اگر ایمیل شما مرتبط با لیست خریداران محصولی خاص می باشد به جای ارسال ایمیل همگانی، تنها برای کسانی که آن محصول را خریداری نموده اند ایمیل ارسال نمایید.

۳- ایجاد انگیزه

کاربران شما به ایمیل ها نگاه می کنند و به این فکر می کنند که چه چیزی در این ایمیل مربوط به من است؟! عنوان و متن ایمیل ها باید برای فرد انگیزه ایجاد کند تا ایمیل را باز کرده و مطالعه نماید.

۴- زمانبندی مناسب

همانطور که پیش تر به آن اشاره نمودیم، بهتر است تمامی ایمیل ها را در یک زمان ارسال نکنید و برای آنها زمانبندی ایجاد نمایید. اجازه دهید که ایمیل ها در صندوق پستی کاربران به مرور دریافت شود. معمولاً هفته ای یک ایمیل معیاری نسبتاً مناسب برای اغلب کسب و کارهای آنلاین می باشد. شما می توانید در ایام خاص برای کاربرانتان ایمیل های مناسبتی ارسال نمایید. شما می توانید بسته به بازخورد کاربرانتان و دریافت نظراتشان زمانبندی ارسال ایمیل ها را تست و اندازه گیری کنید.

۵- صفحات فرود

صفحات فرود(Landing page)، صفحات ویژه ای در وبسایت ها هستند که کاربران از طریق کلیک بر روی بنرهای تبلیغاتی، لینک های موجود در ایمیل ها، تبلیغات شبکه های اجتماعی و… به این صفحات هدایت می شوند. دقت کنید که در بسیاری از مواقع کاربران وب سایت ها برای اولین بار (یا در بازدیدهای اول) از طریق صفحات فرود وارد یک سایت می شوند نه از طریق صفحه اصلی سایت. اکثر تبلیغات اینترنتی که کاربران را به صفحه اصلی سایت هدایت می کنند، نتیجه مطلوبی نمی گیرند. چرا که معمولاً صفحات اصلی سایت ها پیشنهاد مشخص و جذابی برای کاربران ندارند و نمی توانند آن ها را در سایت حفظ و تبدیل به کاربران وفادار نمایند. بنابراین شما باید صفحات ویژه ای با پیام های بسیار جذاب و گویا طراحی کنید.

 

حتماً بخوانید: صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه کاربردی دارد؟

 

۶- ادغام

در هیچیک از انواع کسب و کار اینترنتی تنها نمی توان به یک روش بازاریابی تکیه کرد. همچنین استفاده از چندین روش بازاریابی به صورت متمایز و کاملاً جدای از هم معمولاً نتایج مطلوبی را در پی نخواهد داشت. در عوض، بهترین شیوه بازاریابی استفاده از ارتباطات بازاریابی یکپارچه (IMC) می باشد که در آن تمام روش ها با هم و به صورت هماهنگ کار می کنند و یکدیگر را تکمیل می نمایند تا یک کل واحد ایجاد شود. بنابراین ایمیل شما باید همان تصویر و پیام را به کاربرانتان برساند که سایت، شبکه های اجتماعی، بنرهای تبلیغاتی و روشهای دیگر بازاریابی شما آن را ایجاد می کنند.

 

نتیجه گیری و صحبت پایانی

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یک مولفه حیاتی در کسب و کارهای اینترنتی محسوب می شود. اگر روش های درست ایمیل مارکتینگ پیاده سازی شود شما به صورت شگفت آوری شاهد رشد فروش و افزایش اعتبار کسب و کارتان خواهید بود. بالعکس استفاده از روش های نادرست ضمن کاستن از اعتبار شما می تواند موفقیت کسب و کارتان را به خطر انداخته و منابع مالی شما را از بین ببرد.

 

در ادامه مطالعه مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

ترفندها و اشتباهات ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط