آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه کاربردی دارد؟

لندینگ پیج

یکی از راهکارهای بسیار مفید و موثر در افزایش فروش و توسعه کسب و کارهای آنلاین استفاده از لندینگ پیج یا صفحه فرود می باشد. به کار گیری این روش بازاریابی در کنار ایمیل مارکتینگ و تبلیغات، تأثیر بسیار زیادی بر شتاب بخشی به رشد کسب و کار اینترنتی ما خواهد داشت. در این مقاله به شرح انواع صفحات فرود و ترفندهای استفاده از آن خواهیم پرداخت.

 

 

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه کاربردی دارد؟

صفحه فرود یا لندینگ پیج (Landing Page) در عمل به هر صفحه ای از یک وب سایت گفته می شود که کاربر از طریق کلیک بر روی تبلیغات اینترنتی به آن صفحه وارد می شود. با توجه به این توضیح آیا می توان گفت که همه صفحات سایت می توانند صفحه فرود باشند؟ به لحاظ تئوریک می توان گفت که تمام صفحات یک سایت، صفحه فرود هستند. اما آیا این درست است که کاربری که آگهی وب سایت ما ( به طور مثال تبلیغات بنری یا تبلیغات گوگل ) را مشاهده و بر روی آن کلیک کرده است به جای انتقال به صفحه ای از سایت ما که در مورد موضوع آن آگهی می باشد به صفحه اصلی سایت یا هر صفحه غیر مرتبط دیگری هدایت شود؟!

اجازه دهید با یک مثال به شرح این موضوع بپردازیم.

فرض کنید شما تبلیغ یک گوشی را در یک سایت آگهی و یا جستجوی گوگل مشاهده کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی این تبلیغ کلیک می نمایید. حال فرض کنید با کلیک بر روی تبلیغ به صفحه اصلی سایت هدایت شوید و یا به صفحه فروش گوشی برسید که هیچ توضیحی درباره گوشی در آن وجود ندارد و تنها یک دکمه ی خرید آنلاین برای مشتریان وب سایت قرار داده شده است. آیا باز هم به گشتن خود ادامه می دهید و یا صفحه را ترک می کنید؟ پاسخ معلوم است. آمارها نشان داده است که اگر فردی در کلیک اول بر روی تبلیغات شما به جوابی که می خواهد نرسد در بیشتر از ۷۰ درصد موارد صفحه شما را خواهد بست و به دنبال تبلیغ دیگری می رود.

معمولاً وقتی طراحی یک سایت انجام می شود فرض بر این است که همه کاربران صفحه اصلی سایت را باز می کنند و از این طریق به تمام صفحات داخلی سایت (مانند نوشته ها، مقالات، محصولات و …) دست می یابند. شاید این موضوع برای مشتریان و کاربران قدیمی یک وب سایت که همیشه در حال گشت و گذار در آن هستند صحیح باشد. اما کاربران جدیدی که آدرس این سایت را ندارند معمولاً از طریق صفحه اصلی وارد صفحات داخلی سایت نمی شوند. چرا که اساساً آن ها این وب سایت را نمی شناسند. در بیشتر مواقع کاربران جدید برای اولین بار با کلیک بر روی بنرهای تبلیغاتی و یا از طریق نتایج موتورهای جستجو وارد صفحات داخلی یک سایت می شوند.

اهمیت این صفحات داخلی که همان صفحات فرود می باشند از اینجا مشخص می شود. اگر این صفحات به قدر کافی مفید و جذاب نباشند و نتوانند کاربران جدید را به مطالعه مطالب و یا خرید محصولات موجود در سایت متقاعد کنند تمام هزینه های تبلیغات به هدر خواهد رفت. شما باید در این صفحات با استفاده از ایمیل مارکتینگ، به نحوی زیرکانه ایمیل کاربرانتان را دریافت نمایید تا در آینده بتوانید آن ها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

بنابراین بهتر است صفحاتی که بعد از کلیک بر روی تبلیغ به آن می رسیم صفحه ای مجزا از حالت عادی سایت باشد. با توجه به این تعریف می توان گفت که همه صفحات فرود یک صفحه از وب سایت هستند اما تمامی صفحات وب سایت به عنوان صفحه فرود استفاده نمی شوند و نمی توان این نام را به آن ها داد.

 

انواع صفحات فرود

به صورت کلی دو نوع صفحه فرود داریم.

  • نوع اول که به آن Click Through (از طریق کلیک کردن) می گویند. در مواقعی استفاده می شود که ما می خواهیم کاربران را با کلیک کردن بر روی لینکی خاص به صفحه مورد نظر خود هدایت کنیم.
  • نوع دوم صفحات فرود، صفحات Lead Generation می باشند که برای جمع آوری اطلاعات کاربران طراحی می شوند.

در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

 

صفحه فرود Click Through

همانطور که گفته شد این نوع از صفحات فرود برای هدایت کاربر به صفحات سایت (مثلاً صفحه خرید محصول) طراحی می شوند. برای درک بهتر این موضوع یک مثال می زنیم. فرض کنید سایت شما یک سایت فروشگاهیست که در آن محصولات متنوعی فروخته می شوند. شما یک بنر تبلیغاتی از یکی از محصولاتتان را در یک سایت پر بازدید قرار داده اید تا فروش آن محصول خاص را افزایش دهید. همانطور که گفته شد کاربری که برای اولین بار بر روی بنر تبلیغاتی کلیک کرده و وارد سایت شما شده است نباید مستقیماً وارد صفحه خرید محصول شود، چرا که اینکار باعث نارضایتی وی شده و به شدت نرخ تبدیل کاربر به مشتری را کاهش می دهد.

 

حتماً بخوانید: نکات و ترفندهای بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی

 

در عوض بهتر است این کاربر در ابتدا وارد لندینگ پیج شود که توضیحات بسیار کامل و همراه با جزئیات از محصول مورد نظر در آن قرار دارد. در انتهای این توضیحات در صفحه فرود، معمولاً یک دکمه قرار داده می شود که کاربر با کلیک بر روی آن به صفحه خرید محصول هدایت می شود. اینکار در واقع دو مرحله ای کردن دسترسی یک کاربر جدیدالورود به صفحه خرید محصولات سایت ما می باشد. در حقیقت ما ابتدا بدون دعوت به خرید، توضیحات مبسوط و کاملی از محصول خودمان به کاربر ارائه داده ایم و سپس او را به صفحه خرید محصول هدایت کرده ایم. اینکار نرخ خرید محصول ما را به شدت افزایش می دهد. این نوع از لندینگ پیج ها معمولاً روی سئوی وب سایت ها، بخصوص سئوی صفحات محصول تأثیرات بسیار مثبتی دارند. در این صفحات لازم است لینک ثبت نام و یا فرم دریافت ایمیل کاربران وجود داشته باشد تا اطلاعات کاربر دریافت شود.

کاربران و مشتریان قدیمی که آدرس سایت شما را می شناسند و از طریق تایپ آن وارد صفحه اصلی سایت شما می شوند شاید هیچگاه صفحات فرود شما را نبینند. چرا که آن ها از طریق سرچ گوگل یا بنرهای تبلیغاتی وارد سایت شما نشده اند. بنابراین آن ها معمولاً از طریق خود سایت وارد صفحات خرید محصولات می شوند.

 

صفحه فرود Lead Generation

به طور معمول بازاریابان اینترنتی بیشتر از این نوع صفحات فرود استفاده می کنند. زیرا ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روش های تبلیغات اینترنتی می باشد. به کمک این صفحات فرود می توانیم اطلاعات کاربر که مهمترین بخش آن ایمیل است را از کاربران دریافت کنیم. در این نوع صفحات فرود معمولاً از یک فرم برای دریافت اطلاعات کاربران استفاده می شود.

معمولاً در این صفحات برای ترغیب کاربران به وارد کردن اطلاعات شخصی، یک هدیه یا محصول رایگان قرار داده می شود. از جمله لینک دانلود کتاب الکترونیکی، پادکست صوتی یا فیلم آموزشی، کوپن تخفیف محصولات، لینک ورود به مسابقه و ….

بهتر است میزان اطلاعات دریافتی از کاربر حداقل ممکن باشد تا کاربر از تکمیل فرم منصرف نشود.

 

حتماً بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه موجب رشد کسب و کار اینترنتی می شود؟

 

اجزای یک صفحه فرود

۱- تیتر صفحه فرود: هر صفحه فرود، شامل یک تیتر است که به محتوای صفحه فرود شما اشاره می کند.

۲- توضیحات: در این بخش لازم است یک متن توضیحی با جزئیات کامل در خصوص محصول یا تبلیغات مورد نظر ارائه دهیم تا کاربر متقاعد به خرید یا تکمیل فرم شود.

۳- فرم: در این بخش یک فرم کوتاه برای دریافت نام و ایمیل کاربر قرار داده می شود.

۴- مجوزها و موارد اطمینان بخش: شما در هر صفحات فرود می‌توانید در مورد خودتان، تخصص ها و نحوه کسب درآمدتان و مجوزهای خود با کاربران صحبت کنید. با اینکار خیال مخاطبان شما آسوده می شود.

۵- دکمه فراخوان (Call-to-Action ): دکمه‌ فراخوان همان دکمه ایست که فرد را به یک فعالیت نظیر وارد شدن به صفحه خرید محصول و یا دانلود یک هدیه رایگان دعوت می کند.

 

صحبت پایانی:

لندینگ پیج ها یا صفحات فرود اگر هوشمندانه طراحی و به کار گرفته شوند این قابلیت را دارند که فروش یک سایت را به شدت افزایش دهند. بنابراین بسیار مهم است که از چه نوع اطلاعاتی در این صفحات استفاده می شود. برای داشتن یک صفحه فرود مناسب لازم است نکات مهمی رعایت شود که از آن جمله می توان به جزئیات کامل متن صفحه فرود، تیتر مناسب، قرار دادن فرم دریافت ایمیل از کاربر، استفاده از عکس و فیلم برای بهبود ظاهر صفحه و استفاده نکردن از لینک های بی ربط نام برد.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط