آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

لینک سازی چیست و چه تأثیری بر روی وضعیت سئوی وبسایت ما دارد؟

لینک سازی چیست؟

لینک سازی یا لینک بیلدینگ(Link Building) همواره یکی از مهمترین و اصلی ترین راهکارها در فرایند سئو محسوب شده و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. توجه به لینک سازی نقش بسیار مهمی در عملیات سئو ایفا می کند. به همین منظور صاحبان کسب و کار های اینترنتی و سئوکاران باید توجه ویژه ای به این موضوع نشان دهند.

لینک سازی همانند دو لبه یک تیغ است! می تواند مفید و موثر در بهبود شرایط باشد و اگر به صورت نادرست و غیر اصولی از آن بهره گیری شود می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. استفاده از قابلیتی به نام لینک سازی باید با دقت تمام انجام شود تا در روند بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو تأثیر مثبت داشته باشد.

 

لینک سازی چیست و چه تأثیری بر روی وضعیت سئوی وبسایت ما دارد؟

لینک سازی یا لینک بیلدینگ به فرایند دریافت HyperLink از سایت های مختلف اطلاق می شود. دو نوع لینک سازی وجود دارد:

 • لینک سازی داخلی
 • لینک سازی خارجی

اگر لینکدهی توسط سایت خودتان انجام شود به این عملیات لینک سازی داخلی گفته می شود اما اگر از سایت های دیگر به سایت شما لینکدهی شود، در دسته لینک سازی خارجی قرار می گیرد. به لینک دهی خارجی اصطلاحاً بک لینک نیز گفته می شود.

به نظر می رسد لینک سازی یکی از سخت ترین عملیات ها در فرایند سئو باشد. اینکه چه نوع لینکی موثر و چه نوعی مخرب است نیاز به تحقیقات زیادی دارد. سئوکاران حرفه ای بیشترین وقت خود را صرف لینک سازی و گرفتن بک لینک از سایت های دیگر می کنند تا از این طریق روند سئو را تسریع کرده و زودتر به نتیجه دلخواه وبمستران برسند. ساخت لینک های باکیفیت در سایت های به نام و معتبر می تواند شما را در این رقابت تنگاتنگ چندین گام به جلو ببرد.

 

انواع لینک سازی

همانطور که در بالا اشاره شد، دو نوع لینک سازی وجود دارد که در ادامه به تشریح هر یک می پردازیم:

۱-لینک سازی داخلی

لینک های داخلی به لینک هایی گفته می شود که از درون وبسایت به صفحه ای دیگر از وبسایت اشاره دارد. معمولاً بهتر است که لینک های خود را در داخل نوشته ها به صورت زیر خط دار نمایش دهید تا کاربران شما بدانند که باید بر روی چه قسمتی کلیک کنند. به طور مثال کلمه کاوک نت که به رنگ آبی درآمده است به صفحه اصلی سایت ما یعنی آدرس http://kavaknet.com لینک داده شده است. و یا مثلاً ما در خط پایین، لینک یکی از مقالات کاوک نت با آدرس http://kavaknet.com/what-is-seo-and-what-factors-affect-it را که مرتبط با موضوع این مقاله می باشد قرار داده ایم:

 

 

لینک سازی داخلی دقیقاً به همین فرایند اطلاق می شود. اما اینکار چه مزایایی دارد؟! اولین مزیت اینکار این است که به کاربران شما کمک می کند تا به موضوعات مرتبط دسترسی داشته باشند و زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند و به صفحات مختلف سر بزنند. اینکار bounce rate یا نرخ پرش وبسایت شما را کاهش می دهد و از این طریق می تواند بر روی سئو تأثیر مثبت بگذارد.

 

 

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم لینک سازی داخلی، کمک به ربات های موتورهای جستجو برای ایندکس کردن مطالب سایت ها می باشد. برای درک بهتر این موضوع توصیه می شود که حتماً مقدمه زیر را به دقت مطالعه نمایید.

 

موتورهای جستجو برای آشیو کردن (ایندکس کردن) اطلاعات سایت ها روش جالبی دارند. آنها از نرم افزارهایی به نام ربات استفاده می نمایند که به صورت کاملاً هوشمند در فواصل زمانی تعیین شده وارد صفحات یک سایت می شوند. به این ربات ها، کرولر (Crawler)، اسپایدر و خزنده نیز گفته می شود. زیرا رفتار آنها دقیقاً شبیه خزیدن در یک سایت می باشد. این ربات ها پس از ورود به یک صفحه از سایت آن را بررسی کرده و در صف ایندکس برای نمایش داده شدن در نتایج جستجو قرار می دهند. اگر صفحه ای قبلاً ایندکس شده باشد اطلاعات موجود در آن صفحه در صورت تغییر کردن بروزرسانی می شود.

وقتی که این خزنده ها وارد یک صفحه از سایت شما می شوند، اگر در داخل صفحه به لینکی برخورد بکنند وارد آن شده و محتوای این صفحه را نیز بررسی کرده و در صف ایندکس قرار می دهند. اما اگر صفحه فاقد لینک باشد ربات ها به بن بست برخورد می کنند و پس از بررسی صفحه از داخل آن خارج می شوند. از اینرو همواره توصیه می شود که همه مقالات و صفحات مختلف موجود در یک سایت از طریق لینک سازی به هم گره خورده و مرتبط شوند. اینکار باعث می شود که سایت شما همانند یک شبکه مویرگی و به هم تنیده باشد که خزنده های موتورهای جستجو را (درست شبیه کاربران) در بین صفحات مختلف می چرخاند. وقتی که خزنده ها در یک سایت به هیچ بن بستی برخورد نکنند، به خوبی همه صفحات موجود در سایت شما را بررسی و آرشیو می نمایند و این یک مزیت بسیار بزرگ در سئو محسوب می شود.

 

شما برای معرفی اولیه سایت خود به گوگل باید آن را در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) ثبت نمایید و سپس نقشه سایت خودتان را از طریق همین سرویس در اختیار گوگل قرار دهید. از طریق این ابزار شما می توانید به صورت دقیق مطلع شوید که خزنده های گوگل در طول یک روز وارد چند صفحه از وبسایت شما شده اند. هر میزان که کیفیت و رتبه وبسایت شما بهبود پیدا کند، تعداد صفحات بررسی شده در طول روز (Pages crawled per day) توسط ربات های گوگل افزایش می یابد.

 

ربات گوگل

 

انتخاب کلمه یا عبارتی که برای لینک سازی مود استفاده قرار می گیرد نیز در روند لینک سازی بسیار حائز اهمیت است. شما باید سعی کنید دقیقاً تمام مفهومی که در محتوای صفحه مورد نظر قرار گرفته است را در کلمه یا جمله ی لینک شده بگنجانید. اگر مفهوم کلمه لینک شده با صفحه هدف یکسان نباشد، مخاطب با ورود به صفحه و نیافتن آنچه که به دنبال آن بوده است، خیلی زود از صفحه خارج می شود و همین موضوع می تواند باعث آسیب رساندن به سئو سایت شود.

استاندارد تعداد لینک های داخلی موجود در یک صفحه با الگوریتم های جدید گوگل تغییر می کند و باید بر اساس اصول روز در این باره سخن گفت. اما آنچه که مشخص است این تعداد نباید از ۰٫۵ تا ۱ درصد کل متن فراتر برود.

 

۲-لینک سازی خارجی

اما نوع دیگر لینک بیلدینگ، لینک سازی خارجی است. در واقع کار سخت در لینک سازی نیز به همین مضوع باز می گردد و باید در ساخت لینک های خارجی نهایت دقت به کار گرفته شود. اینکه ما دقیقاً در چه سایتی باید لینک سازی انجام دهیم، شاید یکی از پر بحث ترین مباحث بین سئوکاران محسوب شود.

در مورد لینک سازی خارجی نیز الگوریتم های گوگل تغییرات زیادی داشته است؛ تا جایی که برخی اذعان دارند که بک لینک ها دیگر همانند سابق کارایی ندارند و میزان تأثیر و نفوذ آن ها کم شده است. این کارشناسان سئو، جایگزین بک لینک ها در شرایط جدید را شبکه های اجتماعی مثل گوگل پلاس و فیس بوک دانسته و آن ها را پر اهمیت تر می دانند. اما آنچه که مشخص است بک لینک همچنان تأثیر خود را در روند سئو ایفا می کند هرچند “شاید” کمی از ارزش و اهمیت آن کاسته شده باشد.

 

بک لینک خوب – بک لینک بد

همانطور که گفته شد، منظور از بک لینک همان لینک سازی خارجی است. یکی از مهمترین دغدغه ها در بین افرادی که می خواهند بر روی سئوی یک سایت کار کنند این است که بک لینک خوب دریافت کنند. دریافت بک لینک های معتبر می تواند آن ها را چندین گام از رقبا پبش انداخته و در نتیجه خیلی زود به اهداف از پیش تعیین شده نزدیک شوند.

ساخت بک لینک در بسیاری از سایت ها در قبال دریافت هزینه انجام می شود. داشتن یک ریپورتاژ آگهی در سایت های خبری معتبر ایرانی بین ۸۰۰ هزارتومان تا ۳ میلیون تومان هزینه دارد. هرچند منکر احتمال تأثیراگذاری مثبت خرید بک لینک از برخی سایت ها بر سئو نمی شویم اما معمولاً اینکار به دلیل ریسک بالای آن و احتمال دریافت تأثیرگذاری معکوس و مخرب بر وضعیت سئو به هیچوجه توصیه نمی شود. در واقع می توان به جای پرداخت چنین هزینه هایی، با ساخت بک لینک خوب در برخی از سایت ها که منابع خوبی برای این کار هستند، بدون پرداخت هزینه بک لینک ساخت.

اصولاً موتورهای جستجو خرید بک لینک را نوعی دور زدن و فریب دادن خود به حساب می آورند و با اینکار از طریق کاهش رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو برخورد می کنند. موتورهای جستجو تنها برای لینک های طبیعی ارزش قائلند که توسط مدیر سایت ها در داخل یک نوشته ایجاد می شود. این یک مسئله کاملاً روشن است؛ اگر یک صفحه از سایت شما آنقدر جذاب و ارزشمند باشد که سایت های دیگر در بین مقالات خود به آن صفحه ارجاع بدهند موتورهای جستجو به این لینک به دید یک لینک طبیعی نگاه می کنند. اما اگر لینک سازی توسط خود شما و با هدف تقلب صورت گیرد احتمال نتیجه معکوس و افت رتبه سایت شما افزایش می یابد. اینکه موتورهای جستجو به ویژه گوگل از چه طریقی متوجه خرید بک لینک و یا تقلب در فرایند لینک سازی می شوند دقیقاً مشخص نیست. اما بعضی از کارشناسان سئو موارد زیر را به عنوان معیارهای موتورهای جستجو برای تشخیص تقلب سایت ها در دریافت بک لینک بر شمرده اند:

 • تعداد بسیار بالای لینک دهی یک سایت به سایت های دیگر معمولاً نشان دهنده فروش بک لینک توسط صاحب سایت می باشد.
 • لینک سازی در صفحات یا سایت هایی با موضوعات کاملاً غیر مرتبط با صفحه هدف
 • لینک سازی در بخش نظرات یک وبسایت
 • لینک سازی در سایت های تبلیغاتی
 • لینک سازی در امضای فروم ها

 

توجه داشته باشید که برخی از سایت ها در قسمت هایی که شما می توانید لینک گذاری کنید (مثل بخش نظرات یک نوشته)، از صفت NoFollow برای لینک ها استفاده می کنند. موتورهای جستجو لینک های NoFollow را بررسی و ایندکس نمی کنند و از آنها عبور می کنند. اینکه لینک NoFollow دقیقاً چیست نیاز به کمی دانش HTML دارد اما به صورت خلاصه می توان گفت که مدیران بسیاری از سایت ها برای مصون ماندن از مشکلاتی نظیر لینک گذاری بیش از حد کاربران و یا ربات های مخرب، تأثیر لینک ها را از طریق صفتی به نام NoFollow به طور کامل حذف می کنند و به موتورهای جستجو اطلاع می دهند که لینک های موجود در بخش نظرات سایت توسط آنها بررسی نشوند.

 

لینک سازی

 

روش های لینک سازی

روش های گوناگونی برای لینک سازی وجود دارد. همه این روش ها البته نیاز به تخصص و تجربه داشته تا عملیات لینک بیلدینگ به بهترین نحو انجام شود. به برخی از روش های لینک سازی در ادامه اشاره کرده ایم:

پست مهمان

یکی از روش های دریافت بک لینک رایگان، نوشتن پست مهمان در سایت های مرتبط و پربازدید می باشد. بعضی از سایت ها این امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند. در این روش شما یک نوشته یا مقاله را بطور اختصاصی برای یک وبسایت پربازدید آماده می کنید و در ازای آن در داخل نوشته یک لینک از صفحات سایت خود را قرار می دهید. نوشتن پست مهمان یکی از رایج ترین روشهای سئوکاران برای دریافت بک لینک به حساب می آید.

 

شبکه های اجتماعی

بسیاری از شبکه های اجتماعی به شما اجازه می دهند تا در پروفایل خود، لینک وب سایت را قرار دهید. شما می توانید از این قابلیت استفاده نمایید.

 

کامنت گذاری در صفحه های DoFollow

در مقابل صفحات NoFollow برخی از صفحات به کاربرانشان اجازه لینک گذاری در کامنت ها را می دهند. از این فرصت ایجاد شده در سایت های معتبر استفاده کنید.

 

تبادل لینک

یکی از راهکارهای ساخت بک لینک، تبادل لینک است. سعی کنید با سایت های معتبر وارد مذاکره شوید و بدون شرط و شروط برای آن ها در وبسایت خود لینک ایجاد کنید تا آن ها نیز عمل شما را متعاقباً انجام دهند.

 

سایت های پرسش و پاسخ

سایت های پرسش و پاسخ نیز محل مناسبی برای ساخت بک لینک به شمار می آیند. از این سایت ها برای برندسازی و همچنین ساخت بک لینک استفاده می شود.

 

سخن پایانی

اهمیت لینک سازی و نقش آن در بهبود وضعیت سئو سایت آنقدر پر اهمیت است که ارزش بسیار زیادی برای وقت گذاشتن دارد. یکی از راهکارهای بسیار مفید در این زمینه، اطلاع از سایت هاییست که رقبای شما در آن ها اقدام به لینک سازی می کنند. شما برای اینکار می توانید از ابزار researchtools که مربوط به سایت moz.com می باشد استفاده نمایید.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. نسترن
  ۱۳۹۷-۱۱-۱۸

  ممنون مقاله خیلی خوبی بود و با دقت نوشته شده بود

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط