آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

سئو چیست و چه عواملی بر روی آن تاثیر گذار هستند؟

seo-سئودر سال های اخیر با گسترش فضای وب و افزایش وابستگی کاربران به جستجو در اینترنت، بهینه سازی رتبه وبسایت در موتورهای جستجو به یک رقابت تنگاتنگ میان تمامی وبمستران تبدیل شده است. کلمه Seo که مخفف Search Engine Optimization می باشد در فارسی به عباراتی نظیر “بهینه سازی سایت” و “بهینه سازی برای موتورهای جستجو” ترجمه شده است.

سئو به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی شناخته می شود و فاکتورهای بسیار زیادی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر آن تأثیرگذار هستند. بعضی از عوامل موثر بر سئو با گذشت زمان و بروزتر شدن الگوریتم های مورد استفاده توسط موتورهای جستجو با تغییراتی همراه بوده اند.

اما بعضی از فاکتورها بدون هیچ تغییری هنوز جزو عوامل مهم و تأثیرگذار بر روی سئو به شمار می آیند. در حال حاضر گوگل مشهورترین و پرکاربردترین موتور جست و جو در دنیا محسوب می شود و بینگ (Bing) از شرکت مایکروسافت با فاصله بسیار زیادی در رده دوم قرار دارد. در ادامه با تعریف سئو و تشریح برخی از عوامل تأثیرگذار بر آن آشنا می شویم.

 

سئو چیست و چه عواملی بر روی آن تاثیر گذار هستند؟

سئو به مجموعه اقداماتی گفته می شود که باعث بهبود رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو به ویژه گوگل می شود. در سئو، هم عوامل مربوط به محتوا تاثیرگذار هستند، هم عوامل فنی و کدنویسی و هم شبکه های اجتماعی! سئوکاران با استفاده از دانش فنی خود و اطلاع از مواردی که برای موتورهای جستجو مطلوب هستند، روندی را برای وبسایت به پیش می برند که منجر به کسب رتبه های بهتر در نتایج موتورهای جستجو شود.

 

پایش کلمات کلیدی و اهمیت آن در سئو

یکی از موارد مهمی که در سئو باید مورد توجه قرار گیرد، پایش کلمات کلیدی است. قبل از اینکه روند سئو برای یک سایت آغاز شود، باید کلمات کلیدی مرتبط با آن سایت به دست آورده شده و ارزش هر کدام از آن ها مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از اشتباهات رایج در سئوی سایت، کار کردن بر روی کلماتی است که توسط مردم جستجو نمی شود! ممکن است شما در نتایج جستجوی کلمه ای خاص رتبه بالایی را در گوگل داشته باشید، اما وقتی کسی آن کلمه را در گوگل سرچ نمی کند، هیچ ارزشی برای شما ایجاد نمی شود. پس انتخاب صحیح کلمات کلیدی موضوعی مهم و تأثیرگذار بوده و به نوعی گام اول در سئو محسوب می شود.

 

سئو-goal

 

برخی از عوامل مهم تأثیرگذار بر سئو

عوامل مختلفی بر سئوی سایت تأثیرگذار هستند. هرچند الگوریتم گوگل مدام در حال تغییر و تحول است اما تمامی این عوامل کم و بیش تأثیرات خود را در روند سئو ایفا می کنند. به نظر می رسد با تغییر الگوریتم ها تنها تأثیرگذاری هر کدام از این پارامترها کم یا زیاد می شود. در ادامه با برخی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر سئو آشنا می شویم.

۱-لینک سازی داخلی و خارجی

یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر سئو، لینک سازی است. لینک سازی یا همان Link Building تأثیر زیادی در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو دارد و باید توسط وبمستران مورد توجه قرار گیرد. دو نوع لینک سازی وجود دارد:

  • لینک سازی داخلی
  • لینک سازی خارجی

در لینک سازی داخلی شما با جذب مخاطب او را به صفحات مختلف سایت خود هدایت می کنید. به طور مثال اگر مقالات شما به صورت سلسه وار در سایت منتشر می شود می توانید در بین نوشته های خودتان لینک مقاله های مرتبط دیگر را قرار دهید و مخاطب را در بین مقالات سایت خود بچرخانید.

اگر محتوای تولید شده در صفحات هدف جذاب باشند، مخاطب شما آن ها را نیز مطالعه یا مشاهده می کند و در نتیجه Time On Site (زمان باقیماندن یک کاربر در سایت شما) بیشتر شده، و همین موضوع ساده در سئو تأثیر بسیار مهمی می گذارد. نکته مهم در مورد لینک سازی داخلی این است که کلمات لینک شده عنوانی یکسان با صفحه هدف داشته باشند تا مخاطب سردرگم نشود.

یکی از نکات بسیار مهم دیگری که بر اهمیت لینک های داخلی یا Internal Link می افزاید، الگوریتم گوگل در ایندکس کردن مطالب است. اگر سایت خود را به صورت صحیح در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) ثبت کرده باشید، ربات های گوگل به صورت روزانه وارد سایت شما می شوند و صفحات سایت شما را بررسی و محتوای موجود در آنها را بروزرسانی می کنند. اگر در داخل یک مقاله لینک مقالات دیگر وجود داشته باشد، خزنده های گوگل وارد دیگر مقالات سایت شده و آنها را نیز بررسی می کنند و نهایتاً تمام صفحات را ایندکس می کنند (یعنی آنها را در آرشیو گوگل ثبت می کنند). در واقع شما باید یک شبکه مویرگی در بین تمام محتواهای موجود در وبسایت خود ایجاد نمایید تا ربات های گوگل هیچگاه به بن بست برخورد نکنند.

اما نوع دیگری از لینک سازی وجود دارد که به آن لینک سازی خارجی یا بک لینک گفته می شود. در اینحالت لینک صفحه یا صفحاتی از سایت شما در سایت های دیگر قرار داده می شود. اگر اینکار به صورت طبیعی اتفاق بیفتد و وبسایت شما به میزانی از اعتبار و محبوبیت رسیده باشد که مدیران دیگر سایت ها لینک صفحات سایت شما را در درون نوشته های خود قرار دهند، موتورهای جستجو این موضوع را به عنوان یک امتیاز مثبت و تأثیرگذار در رتبه وبسایت شما منظور می نمایند.

این در صورتیست که اگر لینک های خارجی به صورت غیر طبیعی (به طور مثال خرید لینک از سایت های دیگر) بدست آمده باشند، موتورهای جستجو سایت شما را جریمه می کنند. بر اساس قوانین گوگل خرید بک لینک نوعی دور زدن گوگل محسوب می شوند و نه تنها تأثیر مثبتی بر روی روند سئو ندارد بلکه می تواند باعث افت شدید رتبه یک وبسایت شود.

موتورهای جستجو به ویژه گوگل، از راه های متعدد و بعضاً پیچیده ای برای اطمینان از طبیعی بودن نحوه لینک سازی سایت ها استفاده می کنند. به طور مثال اگر وبسایت شما تا دیروز هیچگونه لینکی از سایت های دیگر دریافت نکرده است و به یکباره تعداد زیادی لینک در سایت های مختلف به سایت شما داده شود، غیر طبیعی بودن نحوه لینک سازی سایت شما به سرعت لو می رود.

لینک سازی طبیعی یکی از دشوار ترین وظایف وبمستران محسوب می شود. دقت داشته باشید که هر چقدر رتبه سایت هایی که به شما لینک می دهند در موتورهای جستجو بالاتر باشد، تأثیر لینک سازی خارجی بالاتر می رود.

 

 

سئو-robot

 

۲-بروزرسانی مستمر سایت

انتشار منظم و مستمر محتوا در سایت ها از مواردیست که به صورت پیوسته توسط موتورهای جستجو رصد می شود. همانطور که گفته شد خزنده های گوگل هر روز وارد سایت شما شده و صفحات آن را بررسی می کنند. اگر وبسایت شما به صورت منظم بروزرسانی نشود و در فاصله زمانی طولانی هیچگونه محتوای جدیدی در وبسایت شما منتشر نشود رتبه سایت شما به مرور در موتورهای جستجو افت می کند.

 

 

۳-نرخ پرش یا bounce rate

یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در سئوی سایت، bounce rate یا نرخ پرش است. نرخ پرش در واقع درصد افرادی را نشان می دهد که پس از ورود به سایت شما بدون هیچ کلیک یا واکنشی از سایت خارج می شوند. در سئو شما باید تلاش کنید تا درصد بانس ریت را کاهش دهید. مطالعه دقیق بانس ریت می تواند به صاحبان سایت کمک کند تا برای جذابیت صفحه و وادار کردن مخاطب به انجام واکنش فکر کنند. نرخ پرش ۴۰ تا ۵۰ درصدی مقدار مناسب و نرمالی به حساب می آید.

 

 

۴-سرعت Load سایت

سرعت بارگذاری سایت نیز از جمله موارد مهم در سئو سایت محسوب می شود. عکس های حجیم، هاست ضعیف، کدنویسی اشتباه، کدهای جاوا اسکریپت اضافی و … می توانند سرعت Load سایت شما را به شدت کاهش دهند. گوگل به ویژه با الگوریتم های جدید خود سعی در محدود کردن چنین سایت هایی دارد و حتی صفحاتی که قبلاً رتبه های خوبی را در برخی کلمات کلیدی به دست آورده اند به مرور از نتایج صفحه اول حذف می کند.

برای اطلاع از مشکلات سایت خود در زمینه بارگذاری، یکی از بهترین ابزارها وبسایت GTMetrix می باشد. شما با استفاده از این ابزار رایگان به اطلاعات مفیدی دست پیدا می کنید و با استفاده از آن می توانید سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهید.

 

۵-استفاده از مدیا

به نظر می رسد در سئوی محتوایی، استفاده از مدیا حرف اول را می زند. عکس هایی با کیفیت و حجم مناسب می توانند مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنند. همچنین پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰، اولویت جستجو در دنیا به سمت تصویر و ویدئو برود. به همین علت استفاده از عکس های یونیک و ویدئوهای با کیفیت در سایت می تواند در سئو نقش بسزایی ایفا کند. طبق تحقیقات صورت گرفته، مخاطبینی که از طریق سرچ تصویر در گوگل وارد یک سایت شده اند، بانس ریت پایین تری را برای سایت رقم می زنند.

 

۶-ریسپانسیو بودن سایت

به سایت هایی که در دسکتاپ، تبلت و گوشی های هوشمند به خوبی نمایش داده می شوند ریسپانسیو گفته می شود. یکی از موارد تاثیرگذار در سئو سایت، ریسپانسیو بودن آن است. به تازگی گوگل اعلام کرده است که سایت هایی که در حالت گوشی تلفن همراه دچار بهم ریختگی شوند، نمره منفی می گیرند.

برای بهبود سایت در موتورهای جستجو به ویژه گوگل، باید تلاش شود تا سایت علاوه بر ریسپانسیو بودن اسمی، در هنگام باز شدن با گوشی تلفن همراه دچار بهم ریختگی نشود تا کاربران موبایل نیز بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. به نظر می رسد سئو وابستگی عجیبی به ریسپانسیو بودن سایت پیدا کرده است.

 

سئو-responsive

 

۷-استاندارد بودن کدهای سایت

کدها ساختار اصلی یک سایت را تشکیل می دهند. فرقی نمی کند که سایت به چه زبانی نوشته شده باشد، خروجی نهایی یک سایت در تمام مرورگرها کدهای html و css و js می باشد، برای سئو کردن سایت باید این کدها استاندارد و بهینه باشند. کدهای اضافی و تو در تو و مواردی که باعث پیچیده تر شدن کدها شوند، نقش مضری را در سئو ایفا می کنند.

 

سخن پایانی

سئو یکی از مهمترین شاخه های بازاریابی اینترنتی و ابزاری بسیار موثر در رشد و توسعه کسب و کار در فضای اینترنت محسوب می شود. سئو دانشی بروز و در حال تغییر است که برای یادگیری و اجرا نیازمند تلاش مستمر و صبر بالا می باشد. عوامل موثر بر سئو بسیار زیاد هستند و به موارد گفته شده محدود نمی شوند اما به عنوان یک معیار کلی می توان گفت که هر قدر سایت شما برای استفاده کاربران بهینه تر شود رتبه شما در نتایج موتورهای جستجو بهبود پیدا می کند.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. لینک کوتاه
    ۱۳۹۷-۰۲-۲۱

    ممنونم مطلب عالی بود

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط