آموزش کسب و کار اینترنتی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

ثبت نام کنید

بازاریابی ویروسی چیست و چگونه موجب تحول در کسب و کار شما می شود؟

بازاریابی ویروسی

شاید تا کنون نام بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) را شنیده باشید. بازاریابی ویروسی یکی از شاخه های بازاریابی اینترنتی است که مبتنی بر انتشار سریع و گسترده محتوا، پیام و تبلیغات یک برند در فضای وب می باشد. استفاده صحیح، بجا و کارشناسی شده از بازاریابی ویروسی می تواند باعث شود که یک استارت آپ ناشناخته به سرعت به یک برند تبدیل شود.

شاید کلمه ویروس کمی برای شما ناخوشایند باشد و شما را یاد ویروس های دوران کودکی بیاندازد! البته جایی برای نگرانی وجود ندارد و شما در بازاریابی ویروسی به هیچ نوع از بیماری مبتلا نمی شوید! علت نام گذاری بازاریابی ویروسی، شباهت عملکرد ویروس با نحوه عملکرد این نوع بازاریابی است. در واقع بازاریابی ویروس وار موجب می شود که پیام مورد نظر شما همانند یک ویروس همه جا پخش شده و فراگیر شود.

تعاریف متعددی از بازاریابی ویروسی و نحوه اثر آن بر کسب و کارهای اینترنتی و غیر اینترنتی مطرح شده است. در ادامه سعی کرده ایم تعریفی دقیق و قابل فهم از این نوع بازاریابی ارائه دهیم تا شما با استفاده از آن کسب و کار خود را متحول کنید.

 

بازاریابی ویروسی چیست و چگونه موجب تحول در کسب و کار شما می شود؟

بازاریابی ویروسی نوعی از بازاریابی است که در آن تلاش می شود تا مخاطب، محتوای دریافتی را بازنشر کرده و به دست دیگران برساند. در بازاریابی ویروسی هزینه ای برای انتقال محتوا به دیگر مخاطبان در نظر گرفته نمی شود و تمامی هزینه ها برای ساخت محتوای اولیه به کار می رود. مشخص است که محتوای تولید شده برای بازاریابی ویروس وار باید دارای چنان جذابیتی باشد که مخاطبان آن را با علاقه به دوستان و آشنایان خود منتقل کنند.

شاید یکی از اولین انواع بازاریابی ویروسی، همان بازاریابی دهان به دهان باشد. این روش بازاریابی در دنیای دیجیتال شکل و شمایل متفاوتی پیدا کرده است. محتوای ویروسی با تأثیرگذاری بر فرد دریافت کننده از طریق شبکه های اجتماعی، ایمیل و یا هر جای دیگر، وی را به انتقال آن به دیگران ترغیب می کند. توجه داشته باشید که ویروس شما از نوع محتوا آن هم محتوای دیجیتال است و باید برای ایجاد این محتوا تمام تلاش خود را به کار ببندید.

 

 

چگونه یک محتوا را ویروسی کنیم؟

شاید بهترین تعریف برای انتشار محتوای ویروس وار را پروفسور کاپلان ارائه داده است. وی معتقد است که برای انتقال یک پیام درست به دریافت کنندگانی که به درستی انتخاب شده اند، باید محیط صحیحی نیز انتخاب شود. این ۳ ویژگی در انتقال پیام، اهمیت بسیار بالایی دارند. در ادامه بیشتر به این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • پیام ویروسی: پیام ویروسی در درجه اول باید آنقدر جذاب باشد که بتواند افراد را به خود جذب کند. محتوای ساده نمی تواند یک محتوای ویروسی محسوب شود. محتوایی می تواند به عنوان یک محتوای ویروسی در گستره ای وسیع منتشر شود که توانایی لازم برای مجذوب کردن را داشته باشد. این پیام باید به قدری جذاب باشد که افراد را برای به اشتراک گذاری با آشنایان و دوستان ترغیب کند. این جذابیت می تواند به واسطه یک پیشنهاد استثنایی به مخاطبان، هدیه ای رایگان، مقاله تخصصی و کمیاب، صوت یا ویدئوی مفید و تأثیرگذار، انیمیشن حرفه ای و آموزشی، اینفوگرافی تخصصی، پیام طنزگونه و … به محتوا تزریق شود.
  • دریافت کنندگان پیام ویروسی: یکی از مهمترین عوامل در اینکه یک پیام ویروسی شود، انتخاب صحیح دریافت کنندگان پیام است. شما باید بتوانید مخاطبین خود را به درستی انتخاب کرده و پیامتان را به آن ها برسانید تا آن ها عملیات خودکار انتشار و بازنشر محتوا را بر عهده بگیرند. برای این منظور شما نیازمند افرادی هستید که روابط زیادی در حیطه کسب و کار شما داشته باشند و یا در این کار ذی نفع باشند. افراد متخصص در زمینه کاری شما، بهترین گزینه برای این موضوع هستند. این افراد خیلی زود پیام شما را در شبکه های ارتباطی خود بازنشر می کنند. همچنین افرادی که شبکه ی ارتباطی قوی ای دارند نیز از جمله مخاطبینی هستند که می توانند پیام شما را ویروسی کنند.
  • محیط انتشار: محیط انتشار و حتی زمان انتشار نیز بسیار مهم است. شما باید تلاش کنید تا بهترین محیط را برای انتشار ویروسی محتوای خود انتخاب کنید تا خیلی زود شاهد ویروسی شدن محتوا باشید. در ادامه مقاله در این خصوص بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

تیتر یا عنوان محتوا و تبلیغات شما یکی دیگر از عناصر بسیار مهم در تولید یک محتوای ویروسی به حساب می آید. عنوان محتوا برای ویروسی شدن می تواند حاوی موارد زیر باشد:

خدمات بسیار وسوسه کننده: اگر به واقع توانایی این را دارید که خدماتی وسوسه کننده و هیجان انگیز را به مخاطبان خودتان ارائه نمایید مسیر بازاریابی شما بسیار هموارتر می شود. به طور مثال شما می توانید برای محصولات خود یک گارانتی اثربخشی در نظر بگیرید. به این صورت که اگر مشتریان شما از کیفیت محصولات ناراضی بودند مبلغ پرداختی بدون هیچ قید و شرطی به آنها باز گردانده شود.

در چند سال گذشته کمپانی ۵۰۴۰ از طریق همین روش و البته استفاده توأمان از دیگر ابزارهای بازاریابی اینترنتی توانسته است به یک برند بسیار بزرگ و موفق تبدیل شود.

همچنین بسیاری از فروشگاه های تولید محصولات آموزشی از این روش برای جذب هر چه بیشتر مخاطبان استفاده می کنند. شما می توانید در عناوین محتوای تبلیغاتی خود از کلمات “گارانتی بازگشت کالا” یا “گارانتی اثربخشی” و یا “ضمانت بی قید و شرط بازگشت محصول در صورت عدم رضایت” استفاده نمایید.

 

یکی دیگر از نمونه های جالب که از طریق خدمات وسوسه کننده خود در چند سال گذشته مشتریان زیادی را به دست آورده است شهر فرش تهران می باشد. به طور مثال در ماه گذشته یک پیامک از طرف این برند به صورت عمده برای بسیاری از شهروندان تهرانی ارسال شد. مضمون این پیامک این بود که “شهر فرش شما را به صورت رایگان از درب منزل به شعب خود منتقل می کند و مجدداً شما را به درب خانه باز می گرداند! حتی اگر هیچ خریدی از ما انجام ندهید”. البته ناگفته نماند که ارائه چنین خدماتی برای برندهای کوچک و کسب و کارهای نوپا مقدور نیست و توجیه اقتصادی ندارد.

 

عنوان عجیب و غریب: یکی از روش های موفق بازاریابی که نمونه های بسیار زیادی هم در کشور ما دارد همین مورد است. اگر عنوان محتوا یا تبلیغات شما بتواند تعجب کاربران را برانگیخته و آنها را حتی برای لحظاتی به تفکر در مورد محتوای شما وادار کند شما به بخش مهمی از اهداف بازاریابی خود دست پیدا کرده اید. این کاربران دیر یا زود با ذهنیت قبلی که در مورد محتوای شما دارند به سراغتان خواهند آمد تا حداقل حس کنجکاوی خود را اغنا کنند.

 

عنوان طنزگونه: اگر عنوان محتوای شما حاوی یک پیام تبلیغاتی طنزگونه باشد می تواند حس مطلوبی در درون مخاطبان ایجاد کند. بسیاری از برندهای اینترنتی از همین طریق به شهرت رسیده اند. شما می توانید به صورت مداوم و مسمتر در مورد محصولات و خدمات کسب و کار خودتان ویدئوهای طنزگونه تولید کنید. نفس اینکار می تواند موجب محبوبیت و سر زبان افتادن برند شما در دنیای اینترنت شود.

 

هدیه شگفت انگیز: شما می توانید در عنوان محتوای تبلیغاتی خود یک هدیه شگفت انگیز به مخاطبانتان پیشنهاد نمایید. این هدیه می تواند یک محتوای آموزشی (مقاله، ویدئو، پادکست، کتاب الکترونیک) مفید و رایگان باشد. همچنین هدیه شما می تواند یک پکیج رایگان در کنار محصول اصلیتان باشد.

 

استراتژی استفاده از بازاریابی ویروسی برای تحول در کسب و کار

شما باید بتوانید استراتژی مشخصی برای بازاریابی ویروسی خود ایجاد کنید تا به واسطه آن شاهد رشد برند و یا کسب و کار خود باشید. محتوای ویروسی اگر بر اساس شرایط لازم تهیه نشده باشد، هیچ گاه نمی تواند تأثیرات خود را بر روی بازاریابی بگذارد. در ادامه سعی کردیم به برخی نکات بپردازیم که با استفاده از آن ها می توانید استراتژی قوی تری برای این نوع بازاریابی اینترنتی داشته باشید.

 

۱-ارزش آفرینی را فراموش نکنید

فراموش نکنید که بازاریابی ویروسی تنها زمانی موفق است که برای مخاطب ارزش ایجاد کند. شما باید تلاش کنید تا مخاطبان اولیه شما حاضر شوند بدون دریافت هیچ هزینه ای برای شما به صورت ویروسی تبلیغ کنند. این خواسته شما تنها در صورتی امکان پذیر است که توانسته باشید به مخاطبان اولیه خود حس خوبی منتقل کنید و مشکلی را برای آن ها حل نمایید. گاهی مواقع ارائه یک محتوای آموزشی ارزشمند و مفید که برای تهیه آن وقت کافی صرف شده است، ارزش فوق العاده ای برای بیننده آن محتوا ایجاد می کند. استفاده از کلمات رایگان و یا تخفیف ویژه می تواند به بهتر دیده شدن محتوای شما کمک کند.

 

۲-محیط انتشار را درست انتخاب کنید

وقتی داریم در مورد یک ویروس صحبت می کنیم، باید ویژگی های ویروس را مد نظر داشته باشیم. محتوای ویروسی شما اگر بخواهد همانند یک ویروس در دل جامعه نفوذ کرده و انتقال آن به خوبی انجام شود، باید محیطی مناسب داشته باشد؛ درست همانند یک ویروس!

توجه کنید که شما در حال بازاریابی اینترنتی هستید و طبیعتاً از اینترنت برای انتقال این محتوا استفاده می کنید؛ اما آنچه که مهم است بستر و نحوه انتقال است که بر اساس آن، کار انتقال محتوای ویروسی خود را انجام می دهید. بر اساس محتوا، مخاطبان و رده سنی آنها و مواردی از این دست، باید محیط مناسب انتقال این ویروس را مشخص کنید. به طور مثال اگر در استراتژی بازاریابی خود قصد دارید از یک بنر تبلیغاتی استفاده کنید بهتر است بنر را در سایت های مرتبط با کسب و کار خود قرار دهید. پر بازدید بودن یک وبسایت نمی تواند دلیل مناسبی برای درج تبلیغات بنری در آن به حساب بیاید.

 

 

۳-اهمیت کیفیت محتوای ویروسی را بدانید

برخی از افراد از اهمیت کیفیت محتوایی ویروسی غافل هستند. اگر می خواهید یک محتوا روند بازاریابی ویروسی شما را انجام دهد، باید تلاش کنید تا به بهترین شکل و با برترین کیفیت تولید شود تا مخاطبان را مسحور خود گرداند. محتوای بی کیفیت به هیچ وجه نمی تواند نظر مخاطبان را برای نشر مجدد جلب کند.

 

۴-از قدرت کسب و کار خود مطمئن باشید

بازاریابی ویروسی در صورت به کارگیری صحیح خیلی زود شما را بزرگ می کند. ممکن است در عرض کمتر از ۱ سال به سادگی هرچه تمام تر، سر زبان ها بیافتید و برند شما در کشور شناخته شود. قبل از اینکه این نوع بازاریابی را شروع کنید، از قدرت کسب و کار خود مطمئن شوید. در صورتی که بازاریابی ویروس وار را به خوبی انجام دهید و در مقابل نتوانید پاسخگوی حجم زیاد درخواست ها باشید، مطمئناً خیلی زود شکست می خورید.

 

۵-تمایلات مردم را رصد کنید

یکی از مهمترین جنبه هایی که در ساخت استراتژی برای تولید محتوای ویروسی اهمیت پیدا می کند، شناخت مردم و مخاطبان است. اگر قرار است از این نوع بازاریابی استفاده کنید، باید بدانید که مخاطبان شما دقیقاً چه چیزی را دوست دارند و با آن ارتباط برقرار می کنند. سعی کنید تمایلات مردم را بشناسید و بر اساس آن بازاریابی ویروسی را پیش ببرید. برای مثال مردم ایران با محتوای طنز ارتباط بیشتری برقرار کرده و خیلی زود آن را برای یکدیگر ارسال می کنند. از چنین ظرفیت ها و شناخت هایی نهایت استفاده را ببرید.

 

۶-از دیگر منابع برای نشر محتوای ویروسی استفاده کنید

نشر محتوایی که قرار است کار بازاریابی ویروسی را انجام دهد در سایت ها و بسترهای دیگران، یک امتیاز محسوب می شود. بسیاری از نویسندگان با ارائه مقالات رایگان خود در سایت های معتبر توانسته اند جایگاه خوبی برای برندسازی شخصی خود فراهم کنند. حتی شما می توانید با استفاده از وبسایت های دیگران، محصولات خود را به نحوی خلاقانه معرفی کنید.

 

۷-از شبکه های اجتماعی غافل نشوید.

مردم ما بسیار اجتماعی هستند و دوست دارند در فضاهای اجتماعی به بحث و مبادله اطلاعات بپردازند. این نوع نگرش، خود یکی از دلایل موفقیت بازاریابی ویروسی در ایران است و شما باید نهایت استفاده را از آن ببرید. در حال حاضر شبکه های اجتماعی ابزار بسیار مناسبی برای بازاریابی اینترنتی هستند و شما با ارائه محتوای ویروسی و البته با کیفیت می توانید خیلی ساده تر از بسیاری از روش های پر هزینه، محتوای خود را ویروس وار پخش کنید.

استفاده از نکات بیان شده می تواند تاثیرات بازاریابی ویروسی را دوچندان کرده و کسب و کار شما را سریعتر به اهداف این نوع از بازاریابی نزدیک نماید.

 

آیا بازاریابی ویروسی به تنهایی کافی است؟

شاید با مطالعه این مقاله گمان کنید که برای موفقیت یک برند استفاده از یک محتوا با قابلیت ویروسی شدن کفایت می کند و دیگر نیاز به هیچ چیز دیگری وجود ندارد. این درحالی است که شما به عنوان صاحب کسب و کار باید علاوه بر استفاده از بازاریابی ویروسی از دیگر ابزارهای بازاریابی اینترنتی نیز استفاده کنید تا روند بازاریابی شما مثل یک پازل تکمیل شود.

همانطور که گفته شد ایجاد بستر هایی برای پاسخدهی به حجم مشتریان بعد از انجام این نوع بازاریابی بسیار مهم و حائز اهمیت است و اگر این بستر فراهم نشود ممکن است این روش بازاریابی ضربه های جبران ناپذیری به برند شما وارد کند.

 

منبع: کاوک نت

اين نوشته يک ريپورتاژ آگهي است و کاوک نت هيچ مسئوليتي در قبال محتواي آن ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مطالب مرتبط